Drone Forum - DroneBilgi.com BİLGİ Haber ve Gelişmeler 1970'lerde, CIA bir Robot Yusufçuk Casusu yarattı. Şimdi Nasıl Çalıştığını Biliyoruz

1970'lerde, CIA bir Robot Yusufçuk Casusu yarattı. Şimdi Nasıl Çalıştığını Biliyoruz

DroneBilgi Haber
1970'lerde, CIA bir Robot Yusufçuk Casusu yarattı. Şimdi Nasıl Çalıştığını Biliyoruz
0
693
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
DroneBilgi Haber Süper Moderatör
******
Süper Moderatör
  • Konular5
  • Mesajlar5
  • Rep puanı 0
[Resim: high-res-1581016141.jpg?resize=2048:*]

2003 yılının Aralık ayının sonlarında , CIA, Washington yakınlarındaki kendi müzesinde casus ticaretinin daha önce hiç görülmemiş araçlarını ortaya çıkardı . Bunlar arasında Vietnam'daki birlik hareketlerini kaydeden kaplan dışkısı gibi görünmek için tasarlanmış bir dinleme cihazı ve gizli nükleer santrallerin yakınında su örnekleri toplayan bir robot balık vardı. Sonra küçük bir yusufçuk vardı.

İlk bakışta, bu 1970'lerin Soğuk Savaş eseri herhangi bir Ortak Yeşil Darner'e ( Anax junius ) veya belki de mavi yüzlü bir örneğe ( Coryphaeschna adnexa ) benziyordu - eğer gözlerini kısarsanız - yüzü, önsözleri ve toraks hepsi doğru yerdeydi. Ama daha yakından bakın ve bu küçük hatanın gerçekten bir hata olmadığını görürsünüz. Bu bir “insectothopter”, böcek robotiklerinin karmaşık dünyasına ilk büyük adımımızı temsil eden böcek büyüklüğünde bir casus. Mikroişlemcinin yeni bir buluş olduğu bir dönemde inanılmaz bir başarıydı.

Şimdi, bu ilk çıkıştan yaklaşık 16 yıl sonra - ve ilk uçuşundan bu yana yaklaşık 50 yıl sonra - yeni çıkan belgeler, CIA'nın bu kadar etkileyici bir mikro robotu nasıl yarattığı hakkında her küçük ayrıntıyı gösteriyor.

HATAYI “BUGGİNG” E YERLEŞTİRME

[Resim: screen-shot-2020-02-06-at-2-15-32-pm-158...size=980:*]

CIA'nın müzesinde bir yıldız cazibe olmasına rağmen, gizlilikle mücadele web sitesi Black Vault'un kurucusu John Greenwald, Bilgi Özgürlüğü Yasası (FOIA) kapsamındaki belgeler için talepte bulunana kadar, böcek hakkında birçok ayrıntı yıllarca gizli kaldı. 2013 yazında.

Greenwald Popular Mechanics'e “Yıllar boyunca öğrendim, ABD ordusu ve hükümeti çoğu zaman bir şeyleri kabul edecek ya da bir şeyin var olduğunu onaylayacak ve çoğu zaman halkın merakını tatmin edecek” dedi . “Ancak ... hikayenin tamamını sık sık anlamıyoruz. Bu yüzden hikayenin daha fazlasını ya da gerçek hikayeyi anlatmak için daha önce yayınlanmamış belgelerin peşinden gidiyorum. ”

Yedi yıl sonra Ocak 2020'de, Greenwald yusufçukun tasarımını ve yapımını detaylandıran bir yığın belge aldı ve hikaye Soğuk Savaş sırasında casusluğun zirvesine kadar uzanıyor.

O zamanlar, hata ayıklama - ya da elektronik cihazlarla konuşmaları dinleme - güçlü ve nispeten yeni bir casusluk aracıydı, ancak bazı yerlere ulaşmak diğerlerinden daha zor kaldı.

Böylece ajans retroreflektörlere , lazer ışığını yansıtan küçük cam boncuklara (bu durumda bir lazer ışını) geri döndü. Bu yansıyan lazer ışını, ışının kat ettiği mesafeyi değiştiren camdaki herhangi bir titreşimden etkilenebilir. CIA daha sonra geri gelen ışını analiz edebilir ve rahatsız eden titreşimleri yeniden oluşturabilir , esas olarak ışıktan ses çıkarır. Pratikte, bu retroreflektörler herhangi bir konuşmada kulak misafiri olmak için bir uzak mikrofon görevi gördü. 1970 yılında CIA benzer bir teknolojiyi pencere camından titreşimleri almak için kullandı.

Gerçek bir meydan okuma, bir elçilik duvarın üzerinden, bir pencere pervazına üzerine küçük retroreflektörler alma ya da göze çarpmayan kalırken sadece doğru zamanda doğru bankın yanında oldu. CIA daha önce mikrofonlu bir kediyi takmayı denemişti , ancak proje felaketle sonuçlandı.Hızlı Menü: