Drone Forum - DroneBilgi.com BİLGİ Yararlı Bilgi ve Dökümanlar v Drone Fotoğrafçılığı: Bir Profesyonel Gibi Görüntü Yakalama Rehberi

Drone Fotoğrafçılığı: Bir Profesyonel Gibi Görüntü Yakalama Rehberi

Mehmet
Drone Fotoğrafçılığı: Bir Profesyonel Gibi Görüntü Yakalama Rehberi
0
650
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Mehmet Forum Kurucusu
**********
Admin
 • Konular119
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 7
Tarihsel olarak, fotoğrafçılık her zaman sürekli yenilenen bir disiplin olmuştur. İlk iğne deliği kameradan en yeni aynasız sensörlere kadar görsel mükemmellik arayışımız yavaşlamayı bıraktı.
[Resim: Drone-Photography-UAV-Coach.jpg]
Resim Kaynağı: İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!

Tüm ilerlemelere rağmen, hiçbir yenilik, fotoğrafçının ayakları yerde kalırken havadan görüntü yakalama yeteneği kadar devrim niteliğinde olmamıştır. Drone fotoğrafçılığı birkaç yıldan beri var, ancak endüstride sahip olduğu yerçekimi etkisi artmaya devam ediyor.

Eskiden uçak veya helikopterle yolculuk gerektiren bakış açıları, artık bir saatliğine helikopter kiralamaktan daha az maliyetli olan İHA'lar (insansız hava araçları, drone olarak da adlandırılır) kullanılarak elde edilebilir.

Objektiflerini gökyüzüne çıkarmak için sabırsızlanan diğer binlerce fotoğrafçı gibiyseniz, bu gönderiyi profesyoneller gibi fotoğraf çekmek için bir rehber olarak hazırladık. Birçoğu pahalı bir aparatla uçma fikrinden endişe duyuyor ve bu yüzden sizin için en iyi drone'un hangisi olacağını tartışarak başlamak istiyoruz.

DOĞRU DRONE'A YATIRIM YAPARAK BAŞLAYIN
Profesyonel DSLR'nizi uçurabilecek bir drone satın almak cazip gelse de, çoğu uzak pilot, yerleşik bir kameraya sahip tüketici sınıfı bir UAV'ye yatırım yaparak başlayacak. Fotoğraf çekmeye çalışırken sadece drone uçurma konusunda yetenekli olmak değil, aynı zamanda belirli bir modelden gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu anlamak da önemlidir.

Drone teknolojisi uzun bir yol kat etmiş olsa da, yerleşik kameraların, tüketiciden profesyonel düzeyde kamera gövdelerine kadar görmeye alıştığımız özellikleri yavaş yavaş yakaladığı doğrudur. Halihazırda mevcut olan modelleri karşılaştırırken, amaçlanan uygulamanız birincil düşünce olmalıdır .
İşte size doğru hava fotoğrafçılığı drone modelinin hangisi olduğunu değerlendirirken kendinize sormanız gereken birkaç soru.


Raw'da Çekim Yeteneğine İhtiyacınız Var mı?
Bir fotoğrafçı olarak, ham olarak çekim yapma yeteneği, bir görüntünün sonradan işlenmesi için hayati önem taşıyabilir. Manzara fotoğrafçılığına aşina olanlar, gökyüzünden fotoğraf çekmeyi çabucak öğrenecekler, benzer bir zorluk, yüksek kontrastlı sahneler ve esnek düzenleme gerekliliği sunuyor.
Çoğu yeni drone modelinde yerleşik ham dosya biçimleri bulunur; ancak bazı eski ve daha ucuz modeller yalnızca jpeg formatında çekim yapabilir. Profesyonel kalitede görüntüler için drone'u hemen kullanmak istiyorsanız, ham özellikli bir kuruluma yatırım yapmak en iyi seçim olabilir.


Hangi Sensör Boyutuna ve Megapiksele İhtiyacınız Var?
Kalite meraklıları için bir sonraki en yaygın düşünce, sensörün kaç megapiksel üreteceği ve sensörün düşük ışıkla ne kadar iyi başa çıkabileceğidir. İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!'nin Osmo kamerası gibi üst modellerde 30 MP'den Force1 Quadcopter'de 2 MP'ye kadar değişen bir drone sensörü, görüntünün fiyatını ve kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Görüntülerini güzel sanat eserleri olarak basmak veya profesyonel müşteriler için dosya çekmek isteyenler için, 20 MP'lik fotoğraflara izin veren bir model düşünmek akıllıca olacaktır. Daha büyük bir dosya ile bağlantılı olarak, çoğu 20 MP drone kamera, düşük ışık koşullarında ISO'yu artırmanıza izin veren 1" CMOS sensöre sahip olacak ve bu da görüntüdeki parazit birikimini büyük ölçüde iyileştirecektir.

Drone fotoğrafçılığı için öncelikleriniz sosyal medya platformlarında paylaşmakla sınırlıysa, 12 MP veya daha küçük bir modele yerleşmek, yine de saygın kalitede çarpıcı perspektifler yakalamanıza izin verecektir.


Ne Kadar Çok Yönlülüğe ihtiyacınız olacak?
Doğası gereği, drone fotoğrafçılığı çok maceralı olabilir ve drone'nun paketinizde ne kadar yer kaplayacağı tartışmanın büyük bir parçası haline geldi. Drone topluluğu, görüntü kalitesi ve taşınabilirliğin en iyi kombinasyonunun yeni İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!'te olduğu konusunda hemfikir .
20 MP'lik bir sensör ve yalnızca 5,51 pound'luk ağırlığıyla, onu her durumda kullanabileceğiniz kolaylığı yenmek zor.

Bununla birlikte, birincil düşünceniz görüntü kalitesi ise, muhtemelen daha büyük ve daha uygun fiyatlı ancak eşit kalitede görüntüler yakalayabilen bir model düşünmek isteyeceksiniz.


SATIN ALMADAN GÜVENLİ UÇUŞ UYGULAMASINA
Uzak bir pilotun kariyerindeki en korkutucu gün, drone'nun yerden ilk ayrıldığı gün olacak. Her uçuş operasyonunu aynı dikkatle gerçekleştirmeniz zorunludur, ancak ilk uygulama gününü tamamladığınızda, bu makinelerin gökten düşmeme konusunda ne kadar inanılmaz olduğunu anlamak kolaydır. Aslında, düzenli olarak drone uçuran çoğu insan size bunun inanılmaz derecede kolay olduğunu söyleyecektir.

Güzel görüntüler yakalamaya çalışırken uçmak söz konusu olduğunda, drone'u kaybetmek veya birinin ciddi şekilde yaralanmasına neden olmak yerine istediğiniz atışa öncelik vermemeye önemli bir vurgu yapan 'önce uç, sonra yakala' mantrasını düşünmek isteyeceksiniz.

İlgili Bölüm 107 testinden geçmiş olan Uzak Pilotlar, görüntüleri yakalarken güvenliği sağlamak için her uçuş sırasında uymanız gereken birincil düzenlemeler olduğunu bileceklerdir. Bunlar şunları içerir:
 • Her zaman dronunuzda bir görüş hattını koruyun - Kontrol cihazınızın monitöründe gelişen bir sahneyi izlerken kaybolmak ve dronunuzun görüşünüzün dışındaki bir ağaç sırasına tehlikeli bir şekilde yaklaştığını fark etmemek kolay olabilir. UAV'yi başlatmadan önce görüş alanınızı en üst düzeye çıkaran bir konuma kendinizi konumlandırın.

 • Hava durumuna, özellikle rüzgara dikkat edin – Drone kazalarının ana nedenlerinden biri kötü hava koşullarıdır. Her model, uçuş sırasında ne kadar rüzgar hızıyla başa çıkabileceği konusunda farklılıklara sahiptir. Kılavuzu okumak ve uçmak için kabul edilebilir bir günün ne olduğunu bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Drone'nuz havada kalabilse bile, rüzgarlar çok kuvvetliyse ve pili biterse drone'nun size geri dönmesi bazen imkansız olabilir.

 • Panik yapmayın – Uçuş sırasında bir dronun video sinyalinin monitörde kaybolması nadir görülen bir durum değildir ve bu gerçekleştiğinde birçok pilot anında panikleyecek ve dronlarının düştüğünü veya uçtuğunu varsayacaktır. Bu, görüş hattını korumaya yönelik başka bir vurgudur ve neyse ki çoğu modelde, kaybolan bir video sinyalini geçersiz kılacak bir eve dönüş düğmesi bulunur.

 • 400 ft AGL'yi aşmayın - Tekrar tekrar duyacağınız kurallardan biri, drone'unuzu yerdeki en yüksek irtifa veya yapıdan 400 ft'den daha yükseğe uçurmayın. 400 fitin üzerinde uçmak, İHA'nın yüksek rüzgar hızlarına karşı duyarlılığını da artırabilir.
Drone'larla bir video üzerinden fotoğraf çekmenin güzel yanı, sürecin belirli çekimler elde etmek için gerekli olan sinematik manevraları ortadan kaldırmasıdır. Nihai olarak, yetenekli bir drone fotoğrafçısı olmadan önce yetenekli bir drone pilotu olmak istiyorsunuz.


ÇEKİM MODLARI VE GENEL POZLAMA AYARLARI
Artık uçmaya başlamak için gerekli olan zihniyete sahip olduğunuza göre, drone fotoğrafçılığıyla ilgili en önemli ayarlara geçelim. Drone yerden ayrılmadan önce, çekim modunuzu seçmek, kameranın pozlama ayarlarını yapmak ve kameranın düz fotoğraflar çekebilmesi için gimbalin kalibre edildiğinden emin olmak iyi bir fikirdir.


Çekim Modları
Bir DSLR gibi, bir drone da deneyim seviyenize ve genel ihtiyaçlarınıza göre çalışmanıza izin veren otomatik, diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve manuel modlarla donatılmıştır. Yeni başlayanlar için, uçmaya alışırken otomatik ayarları denemeniz ve rahat olduğunuzda kademeli olarak daha fazla kontrol oluşturmanız önerilir.


Manuel Modun Faydası
Drone görüntüleriniz için istenen estetiği elde etmenin en iyi yolu, kamera üzerinde tam kontrole sahip olmaktır. Otomatik mod, görüntüyü ne sıklıkla doğru çekeceği konusunda etkileyicidir, ancak düşük ışıkta veya uçuşta dengesizlik yaşamaya başladığınızda, hava fotoğrafçılığını hangi ayarların tamamladığını daha iyi anlayacaksınız.


Deklanşör hızı
Yerde elde fotoğraf çekmeye benzer şekilde, gökyüzündeki deklanşör hızınız görüntü netliğinde birincil faktör olacaktır. Rüzgarın olmadığı sakin günlerde, daha yeni dronlar, belirli modellerde bulunan tripod modu kullanılarak elde edilebilen birkaç saniye uzunluğunda pozlama yeteneğine sahiptir.

Deklanşör hızı, bir sahneyi düzgün bir şekilde ortaya çıkarmak için de çok önemli olabilir, çünkü çoğu drone 11 veya daha düşük bir F/stop ile sınırlıdır ve sensöre çok fazla ışığın çarpmasını önlemek için daha hızlı bir deklanşöre ihtiyacınız olabilir. Işığı sınırlamak için diğer seçenekler, daha sonra değineceğimiz nötr yoğunluklu filtreleri içerir.

Deklanşör hızınızı seçerken iyi bir kural, lensinizin odak uzunluğunu almak, ikiye katlamak ve ardından diğer faktörleri göz önünde bulundurmaktır; örneğin dronunuzun 24 mm eşdeğeri varsa, operasyon sabit havada olmadıkça veya tripod modunu kullanmadıkça saniyenin 1/50'sinden daha az çekim yapmaktan kaçının.


Diyafram
Değişken açıklıklara sahip dronlar aslında daha yeni bir yeniliktir. Geçmişte, çoğu, geniş açılı bir lens için bile alan derinliğini sınırlayan ve uzun pozlamalar elde etmek için çok fazla ışığın girmesine izin veren sabit bir f/durağı 2,8'e sahipti.

Bugün çoğu yeni modelin f/2.8 ile f/11 arasında değişen lenslerle yapıldığını görüyoruz. Phantom ve Mavic serilerinde, testler f/5.6'nın en keskin olduğunu ve daha dar f/stop'ların da hemen hemen aynı performans gösterdiğini gösterdi.

İşlem sonrası görüntü netleştirme kolay bir iş olduğundan, önce diyaframı bir pozlama aracı olarak kullanmaya öncelik verin ve mümkün olduğunda f/5,6'ya ulaşmayı hedefleyin.


ISO
Drone kamera sensörlerinin en büyük dezavantajı, ISO'yu artırma yeteneğidir. Sony ve Canon gövdelerinde bulunan aynasız modellerin aksine, drone sensörleri ISO 400'ün ötesine geçmeye başlar. Otomatik ve Diyafram/Deklanşör gibi çekim modlarında, kameranın ISO'yu otomatik olarak kontrol ettiğini fark edeceksiniz.

Havadan görüntülerinizi mükemmelleştirmeye başladığınızda, ISO ile denemeler yapmak ve hangi değerin en temiz görüntüleri ürettiğini not etmek akıllıca olacaktır.

Çoğu profesyonel, enstantane hızı ve açık diyafram yeterli olmadığında ISO'yu yalnızca 200'ün üzerine çıkarır.


AEB Modunda Parantezli Pozlamaları Çekme
AEB Modu veya Otomatik Pozlama Basamaklama, birçok fotoğrafçılık alanında, özellikle de manzara, emlak veya yüksek bir kontrast aralığı gösteren herhangi bir sahnede kullanılan bir tekniktir.

[Resim: Drone-Photography-AEB-Automic-Exposure-B...-Media.jpg]
Resim Kaynağı: İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!

Drone fotoğrafçılığı istisna değildir, çünkü dışarıda uçmak çoğunlukla yüksek kontrastlı sahneler sunacaktır.

Otomatik Pozlama Basamaklama, anında beş adede kadar poz alacak şekilde ayarlanabilir, bu da fotoğrafçının pozları bir HDR yazılımında birleştirmesine veya çok daha yüksek bir dinamik aralık elde etmek için görüntüleri manuel olarak maskeleyip harmanlamasına olanak tanır.

Raw (.dng) olarak çekim yaparken bile, dosyalar çoğu DSLR dosyasından doğal olarak daha az esnektir. Bu nedenle, profesyoneller daha sonra düzenleme yaparken seçeneklere sahip olduklarından emin olmak için hemen hemen her zaman parantez içine alacaklardır.


Renk Profilleri
Görüntülerinizin görünümü ve dinamik aralığı için önemli bulduğumuz son hususlardan biri, çekim sırasında bir renk profili ayarlama seçeneğidir.

DJI'nin yazılımı size D-Cinelike, D-Log, Normal, TrueColor, Art, Film, B&W veya Cool'u seçme seçeneği sunar. Her biri görüntünün histogramına, ister parlak noktaları ve gölgeleri dışarı çıkarmak, ister doygunluğu patlatmak veya sadece beyaz dengesini soğutmak olsun, bir ayar uygulayacaktır.
Raw fotoğrafları renk düzeltmek videodan çok daha kolaydır ve bu nedenle, belirli bir tarzda yakalamayı tercih etmediğiniz sürece, ham dosyaların parantez içine alınmasıyla ne kadar elde edilebileceği düşünüldüğünde, normal renkten kesinlikle uzaklaşmanıza gerek yoktur.


DRONE KAMERA FİLTRELERİ
Nötr Yoğunluk, Polarizörler ve UV filtreleri, drone araç setinizdeki ana aksesuarlar olacak. Pozlama ayarlarında belirtildiği gibi, sensöre çarpan ışığı engelleyen veya artıran ekstra desteğe ihtiyaç duyacağınız durumlar olacaktır.


Nötr Yoğunluk Filtreleri
ND veya Nötr Yoğunluk filtresi, uygun pozlamayı elde etme konusunda muhtemelen en kullanışlı filtreniz olacaktır. Drone'lar minimum f/11 açıklıklarını normalleştirmeye başladıklarından ve deklanşörü saniyenin 1/4000'inden fazla bir sürede kapatabildiklerinden, diyafram açıklığınız f/2.8'de sabitlenmedikçe ışığı sınırlamaya çalışırken ND genellikle gerekli olmayacaktır veya uzun pozlama yapmaya çalışıyorsun.

ND'ler öncelikle bir video aracıdır, çünkü kameranın deklanşörü genellikle saniyenin 1/120'sini geçmez (60 fps'de çekim yaparken).

Bir ND'nin drone fotoğrafçılığı için en iyi kullanımı, onları hareket oluşturmak için kullanmaktır, uzun pozlamalardır. Çoğu kişi, ND filtresinin kalitesine bağlı olarak, birini kullanmanın görüntünün netliğini de bozabileceğini düşünüyor.


Polarize Filtreler
Polarize filtrelerin kullanışlı olması için biraz daha fazla pratik yapmanız gerekir, ancak düzgün bir şekilde yürütüldüğünde resimlerinizdeki kontrastı ve tonları büyük ölçüde artırabilir.

Bu filtreler, gökyüzü veya büyük bir su kütlesi gibi yansıtıcı bir yüzeyden ışığın parlamasını azaltmaya çalıştığınızda devreye girer. Bir sahnedeki parlamayı eşleştirmek için doğru şekilde döndürülmeleri gerekir, aksi takdirde parlama gerçekten iyileştirilebilir.


UV Filtreleri
ND veya Polarizer için belirgin bir ihtiyaç olmadıkça, çoğu profesyonel, gerçek önemi sadece iyi pozlama elde etmeye bağlı olduğunu bilerek fabrika UV'sini yerinde tutacaktır. Çoğu drone'da yalnızca bir dahili lens bulunduğundan, lensteki bir çizik nedeniyle kamerayı değiştirmek çok maliyetli olacağından, nakliye sırasında bu filtreyi her zaman açık tuttuğunuzdan emin olun.


İŞLEME SONRASI DRONE FOTOĞRAFÇILIĞI
Drone'nuzdaki bir görüntüyü sonradan işlemenin heyecan verici yanı, hızlı paylaşım için doğrudan telefonunuzda yapılabilmesidir. Bununla birlikte, en iyi sonuçlar için Adobe Photoshop veya Lightroom gibi popüler yazılımları kullanan bir bilgisayarda geleneksel yaklaşımı öneriyoruz .
Resimlerinizi doğru pozlama ile veya parantez içinde setler halinde çekmek için zaman ayırarak, tanıtmak istediğiniz son görünüm ve yaratıcı stil söz konusu olduğunda sınırsız olanaklara sahip olmalısınız. Bu gönderi, nasıl düzenleneceği ile ilgili değildir, ancak drone görüntülerini işlerken dikkate alınması gereken bazı önemli düzenleme adımları şunları içerir:
 • Keskin olmayan bir maske uygulamak – Uçağınızı havada birkaç yüz metre uçurmak, nesnenizin yerde çekilen çoğu görüntüden önemli ölçüde daha uzakta olacağı anlamına gelir. Keskinleştirme, mesafeyle hızla kaybolan küçük ayrıntıları güçlendirmenin yaygın bir yoludur.

 • İstenmeyen nesneleri ve insanları klonlayın - Gökyüzünden görüntü yakalamanın, genellikle beklenmedik ayrıntılarla birlikte geniş sahneleri içerdiğini hemen fark edeceksiniz. Adobe Photoshop'ta klonlama damgası aracı, kaldırmak istediğiniz nesnenin etrafındaki pikselleri hızlı bir şekilde "klonlamanıza" olanak tanır; bu, yakalama sırasında bir kişiden veya nesneden kaçınamadığınızda güzel bir yedekleme planıdır.

 • Kırpmayı ve düzeltmeyi unutmayın – Kameranın dengeli bir gimbalden çekim yapmasına rağmen, muhtemelen hafif eğri veya eğri ufka sahip bir dizi görüntüyle karşılaşacaksınız.

 • Seçici gürültü azaltma alıştırması yapın – ISO bölümünde bahsedildiği gibi, drone'lar özellikle gölgelerde gürültülü görüntülerle ünlüdür. Seçici gürültü azaltma, bir fırça aracı kullanılarak ve eksik bilgilere tabi olan alanlar üzerinde bir gürültü azaltma filtresinin 'seçici olarak' fırçalanmasıyla elde edilebilir.
PROFESYONEL DRONE FOTOĞRAFÇISI OLMAK
Birçoğunuz muhtemelen fotoğrafçılık için insansız hava araçları arıyorsunuz çünkü zaten profesyonel veya ciddi bir hobiniz var ve artık çevrimiçi gördüğünüz kazançlı veya yaratıcı görüntü patlamasına karşı koyamıyorsunuz.
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Drone fotoğrafçılığı için bilmeniz gerekenler Mehmet 0 541 18-03-2022, Saat: 21:51
Son Yorum: Mehmet

Hızlı Menü: