Drone Forum - DroneBilgi.com GENEL DRONE KONULARI Yeni Başlayanlar Drone hangi parçalardan oluşur? Drone bileşenleri nelerdir?

Drone hangi parçalardan oluşur? Drone bileşenleri nelerdir?

Mehmet
Drone hangi parçalardan oluşur? Drone bileşenleri nelerdir?
1
760
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
dji
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Mehmet Forum Kurucusu
**********
Admin
 • Konular102
 • Mesajlar115
 • Rep puanı 7
Drone genel olarak 9 temel parçadan oluşur. Bunları sıralamak gerekirse;

 1. Gövde
 2. Pervaneler
 3. Motorlar
 4. Batarya
 5. Uçuş Denetleyicileri
 6. Güç Dağıtım Kartları
 7. Elektronik Hız Denetleyicisi
 8. Alıcı
 9. Kamera
Gerçek bir drone pilotu olabilmenin en önemli noktalarından bir tanesi, dronun temel parçalarını öğrenmektir. Amacınız kendi dronunuzu oluşturmak, tamir yapmak, bakım yapmak ve sorunları teşhis etmek olmasa bile her bir parçanın ne işe yaradığını bilmeniz son derece önemlidir. Bunun için size bu parçaların ne olduğunu ve ne işe yaradıklarını kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Lafı fazla uzatmadan parçaları tanımaya başlayalım.

1 - GÖVDE

Gövde, dronunuzun temek parçasıdır. Gövde katlanabilir ya da sabit olacak şekilde dört kollu bir tasarıma sahiptir. Gövdede, rotorlar (pervaneler) , batarya, kartlar ve kamera (her dronda olmak zorunda değil) başta olmak üzere tüm parçaların bağlı olduğu yerdir.

2- PERVANELER

Pervanelerin temel amacı dronunuzun havalanmasını sağlamaktır. Rotor veya kanat olarak da adlandırılan pervaneler çok kez değiştirilmesi ya da takılması gerektiğinden kolayca zarar görebilirler.

3- MOTORLAR

Motorların temel amacı pervanelerin dönmesini  sağlayarak dronun uçmasını sağlayacak itiş gücünün sağlanmasıdır. Bu motorlar fırçalı ve fırçasız olmak üzere ikiye ayrılırlar (Fırçasız motorlar daha iyidir bu arada). Motorlarla ilgili sorun yaşamamak için düzenli olarak toz vb birikintilere dikkat etmek ve çıkarttıkları sesi dinlemek gerekir. Olur da motorlar zamanla normal çalışma sesinin dışında farklı şekilde ses çıkarmaya başlarsa hemen motoru kontrol etmeniz gerekir. 

4- BATARYA

Batarya dronunuza güç veren temel bir parçadır. Bataryalar genellikle 2, 3 veya 4S konfigürasyona sahip bir Lityum-iyon Polimer (LiPo) dir. Bu bilgiler aslında kendi dronunuzu yapmıyorsanız çok da işinize yaramayabilir. Batarya konusunda dikkat etmeniz gereken, kolay kolay hasar görmese de zamanla kullanımdan dolayı boşalabilirler. Bu nedenle yedek batarya bulundurmak her zaman yararınıza olacaktır.

5 - UÇUŞ DENETLEYİCİSİ

Uçuş denetleyicisi, kartlardan, alıcılardan veya sensörlerden gelen sinyalleri eyleme dönüştürürler. Yani hız veya yönün ayarlanması, kamerayla ilgili direktifleriniz veya dronunuzun yapacağı diğer işlerin sinyallerini alır ve bunları eyleme dönüştürür.

6- GÜÇ DAĞITIM KARTI

Güç dağıtım kartı (PDB), adından da anlaşılacağı üzere gücün dağıtımını gerçekleştirir. Özellikle uçuş bataryasından gelen gücün her bir Elektronik Hız Denetleyicinize, drone kontrol kartı için dağıtımından sorumludur (bazı kurulumlarda PDB, aynı zamanda kamera, LED kuyruk ışıkları ve hatta uçuş denetleyicisi gibi diğer parçalara güç sağlanması için kullanılmaktadır). PDB, bir drone oluşturmadığınız sürece onarmaya çalışmayacağınız bir başka parçadır. Ancak ne işe yaradığını ve güç sorunları yaşadığınızda ne şekilde işlev göstermesi gerektiğini bilmek iyi olacaktır.

7- ELEKTRONİK HIZ DENETLEYİCİSİ

PDB’nin olduğu gibi, Elektronik Hız Denetleyicisi (ESC) de çok fazla ilgi veya bakım gerektirmeyen bir başka önemli parçadır. Yine PDB’de olduğu gibi ESC’nin amacı adından anlaşılmaktadır: elektronik motorlarınızın hızını kontrol eder. Her bir motor kendi ESC bağlantısına sahiptir. Birçok standart kurulumda bu, her bir kolda ayrı bir ESC’nin bulunduğu anlamına gelmektedir. Bununla birlikte 4’ü Bir Arada ESC parçaları da mevcuttur ve faydalanmak isteyebileceğiniz farklı avantajlar sağlamaktadır. Büyük olasılıkla ESC’lerinizi düşünmek için çok fazla zaman harcamıyor olacaksınız. Ancak özellikle belirli bir motora ilişkin lokalize sorunlar olmak üzere güçle ilgili bir sorun meydana geldiğinde, ilk incelenecek yer ESC olmalıdır.

8- ALICI

Alıcılar, duyu sinirlerine benzerler: harici kaynaklardan (radyo vericisi) bilgi (sinyal) toplarlar ve bunları beyne (uçuş denetleyicisi) aktarırlar. Tipik olarak, radyo sinyallerinin alınmasını mümkün kılan bir entegre anten kullanırlar. Alıcınız aşağı inme, salınma, hızlanma ve yalpalamayı kontrol etmek üzere dört kanala sahip olacaktır. Bununla birlikte birçok alıcı, belirli işlevleri gerçekleştirmek veya uçuş modlarını tetiklemek için yardımcı kanallara sahiptir. Yeni bir alıcıya ihtiyaç duymanız halinde, 5 veya 6 kanallı bir cihaz tavsiye edilmektedir.

9- KAMERA

Her dronda kamera olmak zorunda değildir. Fakat kameralı olan modeller uçuş sırasında hava fotoğrafçılığı, sinema fotoğrafçılığı veya pilot gözü ile görüş (FPV) uçuşu gibi ek seçenekler sunmaktadır. Drone’larda olduğu gibi, drone kullanım alanları göz önüne alındığında video sistemleri de çeşitli modellerde ve düzenlerde mevcuttur ve yalpa çemberi, video vericisi, anten ve FPV gözlükleri gibi kendi parçalarına sahiptir.
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Murat Yönetici
*******
Administrator
 • Konular2
 • Mesajlar5
 • Rep puanı 0
Teşekkürler bilgi içinKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Drone (Dron) Nedir? Drone Kullanım Alanları Nelerdir? Mehmet 0 453 21-04-2020, Saat: 15:52
Son Yorum: Mehmet

Hızlı Menü: