Drone Forum - DroneBilgi.com BİLGİ Yararlı Bilgi ve Dökümanlar v Drone Kaydı Nasıl Yapılır, Uçuş İzni Nasıl Alınır?

Drone Kaydı Nasıl Yapılır, Uçuş İzni Nasıl Alınır?

marstad
Drone Kaydı Nasıl Yapılır, Uçuş İzni Nasıl Alınır?
5
2593
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
marstad Çalışkan Üye
*
Yeni Üye
 • Konular5
 • Mesajlar5
 • Rep puanı 0
Öncelikle siteniz hayırlı olsun. Drone kaydı ve uçuş izni ile ilgili şu bilgileri paylaşayım.

Drone’u ister Türkiye’den satın alın, ister yurt dışından getirtin, isterseniz de yurt dışına çıktığınızda yanınızda getirin, öncelikle kaydetmeniz gerekiyor. Drone kaydetme işlemini tamamladıktan sonra uçurmak için sisteme kayıtlı olmanız ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) onay almanız gerekiyor. Son olarak uçuş izni alıyorsunuz. Bu noktada İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için, uçuşa yasaklı ve meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgeler dışında kalan sahalarda SHGM’den uçuş izni alma zorunluğunun olmadığını belirtmek gerek.

Drone Uçuş İzni Alma Aşamaları:
Drone satın aldınız. Sportif, hobi, amatör amaçlı uçuş yapmak istiyorsunuz. Drone’u uçurmak için takip edeceğiniz işlemler şu şekilde:

1)
 İlk olarak sisteme kayıt oluyorsunuz. İHA’nızın ağırlığı 500 gr ve üzerindeyse bu sisteme kayıt olmak zorundasınız. SHGM Kayıt oluşturma sayfasında sizden istenen bilgileri (Bireysel - Ticari seçimi, TC Kimlik No - Ad Soyad - Cep Telefon No - E-Posta Adresi, Şifre) girip kullanım koşullarını da kabul edip Kayıt ol ile kayıt işlemini tamamlıyorsunuz.

[Resim: droneucuziznialma1.jpg]

2) İkinci aşama Pilot kaydı. TSH kurallarına göre 500 gr’ın üzerinde İHA kullanan herkes bu sisteme kayıt olmak zorunda. İHA Pilot Kayıt Başvurusu sayfasında Lisans Tipi (İHA0 Hobi gibi) girip vesikalık resminizi yüklüyor, uyarı kutucuklarını da okuyarak işaretliyor ve SHGM’ye gönder ile işlemi tamamlıyorsunuz. Başvurunuzun onay durumunu Bilgilerim - Pilotluk Yetkilerim sayfasından takip edebiliyorsunuz. Bu noktada Bireysel kullanım için eğitim gerekliliği olmadığını, Ticari Kullanım için eğitim gerekliliği olduğunu; İHA0 (500gr ile 4 kg arası) için 12 saat, İHA1 (4 kg ile 25 kg arası) için de 36 saat eğitim verildiğini belirtelim.

[Resim: droneucuziznialma2.jpg][Resim: droneucuziznialma3.jpg]

3) Kişiden, mağazadan veya online satın aldığınız 500 gr ve üzeri ağırlıktaki Drone’u fatura tarihinden sonraki 3 gün içinde İHA Kayıt Sistemine kaydetmeniz kanuni zorunluluk. Satın Alınan İHA Kaydı sayfasında arama kutucuğunda direkt satın aldığınız Drone çıkıyor. Yalnız satıcının aynı gün size yapmış olduğu satış işlemini İHA Kayıt Sistemi’ne kaydetmiş olması gerekiyor. Arama kutusunda aldığınız Drone çıkmıyorsa satıcınızla iletişime geçmekten başka seçeneğiniz yok. Son olarak “İHA’mı kullanmak istiyorum”u işaretleyip satın almayı onaylıyorsunuz. Unutmadan, Bilgilerim - İHA’larım sayfasından Drone’unuzun durumunuzu görüp işlem yapabiliyorsunuz.

[Resim: droneucuziznialma4.jpg]

4) İHA’yı Kullanmak İstiyorum’u seçtiğinizde karşınıza 3 adım (İHA’yı düzenleme, fotoğraf yükleme ve pilot tanımlama) geliyor. İlk adımda Drone’unuzun renk, varsa açıklamasını giriyorsunuz. İkinci adımda Drone’unuzun farklı açılardan fotoğrafını çekip yüklüyorsunuz. Üçüncü adımda Drone’u kimlerin kullanacağını yani pilot seçimini yapıyorsunuz. İlk iki adım tamamlandığında Drone’unuz SHGM onayına gönderiliyor. Onaylandığında sistem İHA için bir QR kod oluşturuyor ve Drone’unuzun onaylandığı bilgisini mail olarak alıyorsunuz. İHA üzerinde düzenle butonuna tıklayarak QR kod indirme adımına geçiyorsunuz. Bu adımdan sonra oluşan QR kodu bilgisayarınıza indirip basıp, sağlam bir şekilde Drone’unuzun düz bir yüzeyine yapıştırıyorsunuz. Artık Drone’unuz uçmaya hazır.

[Resim: droneucuziznialma5.jpg]

5) İHA’larım ve Uçuş İzni Talep Et sayfalarından izin başvurusu sayfasına ulaşıyorsunuz. Uçuş izni talep edeceğiniz Drone’u seçip istenen bilgileri eksik olarak giriyorsunuz. Uçuş izni taleplerinizin onay durumunu Bilgilerim - Uçuş İzni Taleplerim sayfasından takip edebiliyorsunuz.

[Resim: droneucuziznialma6.jpg]

Yurt Dışından Alınan Drone İçin Kayıt İşlemi
Drone’u yurt dışından satın aldıysanız İHA Üretim ve İthalat Kaydı sayfasından kaydını yaptırmanız gerekiyor. Seyahat sırasında getirdiyseniz Seyahat, kargo yoluyla satın aldıysanız Gümrük seçeneğini tıklıyorsunuz. Bu işlem SHGM onayına tabi. Kaydın ardından Drone’unuzun onay durumunu Bilgilerim - İHA’larım sayfasından takip edebilirsiniz.

[Resim: yurtdisidronekayit.jpg]
Alıntı:Drone kaydetme, uçuş izni aşamasında rastlanan sorunlara, sıkça sorulan sorulara İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! ulaşabilirsiniz.

Drone Ehliyeti Nasıl, Nereden Alınır?
Şimdi gelelim Drone ehliyeti konusuna. Drone’u hobi amaçlı kullanacaksanız eğitime katılam, ehliyet alma zorunluluğu yok. Ancak Drone’u ticari amaçla kullanacaksanız ehliyet almanız gerekiyor. 500gr ile  4kg arası İHA0 için 12 saat, 4kg ile 25Kg arası İHA1 için 36 saat eğitim alıyorsunuz. Drone ehliyeti ülke genelinde 27 merkezden alınabiliyor. SHGM yetkili eğitim kuruşları sayfasından yani İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! adresinden merkezlerin listesine ulaşabilirsiniz. Drone ehliyet ücreti 800 TL - 1500 TL arasında değişiyor.
Şuan Online!
Şuan Online!
Mehmet Forum Kurucusu
**********
Admin
 • Konular119
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 7
Yararlı paylaşımınız için teşekkürler.
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Şuan Offine!
Şuan Offine!
blackangel07 Çalışkan Üye
*
Yeni Üye
 • Konular0
 • Mesajlar2
 • Rep puanı 0
merhaba yeni üye oldum merak ettiğim bir soru var yeşil alan dışı drone uçurmak hobi amaçli olsa bile yasak diye biliyorum izin almak gerekli mi değil mi tam olarak bir cevap bulamadim burada yasak değil yaziyor yanliş okumadiysam kafa karişti açikçasi cezalar çok büyük 15 20 dk için yardimci olursaniz sevinirim
Şuan Offine!
Şuan Offine!
arda1001 Çalışkan Üye
*
Yeni Üye
 • Konular5
 • Mesajlar7
 • Rep puanı 0
(06-05-2020, Saat: 22:31)blackangel07 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!merhaba yeni üye oldum merak ettiğim bir soru var yeşil alan dışı drone uçurmak hobi amaçli olsa bile yasak diye biliyorum izin almak gerekli mi değil mi tam olarak bir cevap bulamadim burada yasak değil yaziyor yanliş okumadiysam kafa karişti açikçasi cezalar çok büyük 15 20 dk için yardimci olursaniz sevinirim

Merhabalar, Dronunuz 500 gr altında mı?
Şuan Offine!
Şuan Offine!
blackangel07 Çalışkan Üye
*
Yeni Üye
 • Konular0
 • Mesajlar2
 • Rep puanı 0
500 gr altı ya da 500 gr üstü farketmiyor deniliyor hobi amaçli için
Şuan Offine!
Şuan Offine!
arda1001 Çalışkan Üye
*
Yeni Üye
 • Konular5
 • Mesajlar7
 • Rep puanı 0
(06-05-2020, Saat: 23:20)blackangel07 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!500 gr altı ya da 500 gr üstü farketmiyor deniliyor hobi amaçli için


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİ TALİMATI (SHT-İHA) 17. Madde ;

(1) İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için;
b) Özel izne tabi (kırmızı) bölgelerde yapılacak her türlü uçuşlarda ise 10 iş günü öncesinden gerekçesi ile birlikte Genel Müdürlük resmi internet sayfasında yer alan İHA Uçuş İzni Talep Formu ile başvuru yapılır.
c) İzne tabi bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda ise 5 iş günü öncesinden Genel Müdürlük tarafından oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden başvuru yapılır.
şöyle bir ifade var. Dronunuz 500 gr ve üzeri ise zaten kayıt zorunluluğunuz var biliyorsunuz. Dolayısıyla kayıtlı dronunuz için yeşil bölge dışında her türlü uçuşlar için izin gerektiğini anlıyorum. Yani yeşil alan dışı uçurmak yasak diye bir durum söz konusu değil. Sadece izne tabi.
İlgili talimata bu bağlantıdan ulaşabilir, daha detaylı inceleyebilirsiniz. İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Dronunuz 500 gr altında ise şehir içi ve kalabalık bölgelerde kullanmamaya özen göstererek kalablık olmayan, uygun yerler bularak ve çok alçak uçuşlar yapmadan kısa süreli uçuşlarda pek sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Tabi temkinli olmakta fayda var. Bu konuda başı ağrıyan ya da ceza yiyenler varsa da bilgi verirlerse iyi olur SmileKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gelişmiş drone uçuş teknikleri Mehmet 0 187 06-04-2022, Saat: 21:50
Son Yorum: Mehmet
  Drone'unuzu nasıl döndürürsünüz Mehmet 0 138 06-04-2022, Saat: 21:47
Son Yorum: Mehmet
  Bir daire içinde bir drone nasıl uçurulur Mehmet 0 124 06-04-2022, Saat: 21:46
Son Yorum: Mehmet
  Drone'nuzu kare bir desende nasıl kullanabilirsiniz? Mehmet 0 130 06-04-2022, Saat: 21:45
Son Yorum: Mehmet
  Havada nasıl gezinir ve dronunuzu nasıl indirirsiniz? Mehmet 0 118 06-04-2022, Saat: 21:42
Son Yorum: Mehmet

Hızlı Menü: