Drone Forum - DroneBilgi.com DJI Spark Serisi DRONE KURULUM VE CİHAZ EŞLEŞTİRME

DRONE KURULUM VE CİHAZ EŞLEŞTİRME

Voyagerdoc
DRONE KURULUM VE CİHAZ EŞLEŞTİRME
0
1833
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Thumbs Up 
Şuan Offine!
Voyagerdoc Süper Moderatör
******
Süper Moderatör
Bu yazıda DJI SPARK’ı nasıl aktive edeceğimizi ve akıllı telefonumuza nasıl bağlayacağımızdan bahsedeceğim.

Öncelikle DJI GO 4 uygulamasını indiriyoruz ve kayıt olduktan sonra uygulamayı çalışıtırıyoruz. Fly more combo paketini alanlar sparkı hem kumandasına hem de telefonuna eşleştirmek durumunda. Tek başına dronu alanlar ise sadece telefonlarıyla eşleştirecekler.

Video olarak izlemek isteyenler için:



İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!


Sparkın alt yüzünde bataryanın takıldığı kısımda bir karekod etiket mevcut burada sizin dronunuzun wifi ismi ve şifresi yazmakta (dronun kutusunda da gene sparka ait karekod mevcuttur cihazdakinin üstündekiyle aynıdır). Kontrol kumandasının arka yüzeyinde de gene benzer etiket üzerindeki wifi ismini ve şifresini görebilirsiniz.

İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!


Öncelikle kontrol kumandamızı akıllı telefonumuz ile eşleştireceğiz. Sparkı çalıştırmak için bataryadaki tuşa 1 kez basıp çektikten hemen sonra 1 kere de uzun basılı tutuyoruz ve drone aktif hale geliyor. Artık telefonumuzun wifi listesinde sparkın wifi ismini bulup eşleştirebiliriz.
Eğer ki wifi listesinde sparkın ismini göremiyorsanız dronun arkasındaki tuşa 9 saniye boyunca basılı tutun. Ve 3 kez bipleme sesini duyduktan sonra elinizi çekin. Böyle yaparak drona RESET atmış oluyoruz. Telefonumuzdaki wifi listesine tekrar göz atıyoruz ve artık sparkın wifi ismi gözükmekte. Tıklayıp drone etiketinde ya da kutusunda yazan şifremizi giriyoruz. Ardından djı go 4 uygulamasına girip sol altta “connected” yazısını gördüysek eğer telefon dronumuza bağlandı demektir. Otomatik güncelleme sonrası sağda start flight’a tıkladığınızda kameranın aktive olduğunu ve artık dronu uçurabileceğinizi göreceksiniz.


Fly More Combo paketini alanlar için kumandayı telefon ile eşleştirelim şimdi de. Kumanda ön yüzü sağ üst köşedeki açma tuşuna 1 kez basıp çektikten sonra 1 kere de uzun basıyoruz ve çalıştırıyoruz. Gene telefonumuzdaki wifi listesine giriyoruz ve “Spark-RC”  diye yazan wifi ismine tıklıyoruz ve şifresini giriyoruz. DJI GO 4 uygulamasına girip sol altta “RC connected” yazısını gördüysek eğer kumanda drone ile eşleşti demektir.

Sıra geldi son aşamaya


Kumanda ile dron arasında bir link yani bağlantı kuracağız ki kumandayla yaptığımız her hareket dronda kendini göstersin. Bunu yapabilmek için sparkın link alabilme özelliğini aktif etmemiz gerekiyor. Bunu da dron çalışır vaziyetteyken batarya tuşuna 3 sn basarak yapıyoruz ve bip sesini duyunca elimizi çekiyoruz. Artık kumandadan sparka link atabiliriz. Bunun için de kumadan üzerindeki 3 tuşa aynı anda basılı tutmamız gerekiyor. Bunlar; pause tuşu, fn tuşu ve kumandanın karşıya bakan yüzünde sağ altta bulunan siyah büyük tuş. Üçüne basılı tuttuğunuzda bir ses çıkacak ve yeşil ışık yanıp sönecektir kumandada. Elimizi çekiyoruz ve bağlantı kurulmasını bekliyoruz yeşil ışık sabit yanmaya başladığında artık link atıldı demektir. DJI GO 4 uygulamasında sol altta “Connected” yazısı yazıyorsa bu aşamadan itibaren kumanda ile dronu yönetebiliriz.



İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!


Artık dronu uçurma vakti geldi. Tabi öncesinde dronun gps konumlaması için IMU ve Compass kalibrasyonlarını yapmayı unutmayın ?
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Arrow İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!



Hızlı Menü: