Drone Forum - DroneBilgi.com BİLGİ Yararlı Bilgi ve Dökümanlar Drone'lar Nasıl Çalışır ve Drone Teknolojisi Nedir?

Drone'lar Nasıl Çalışır ve Drone Teknolojisi Nedir?

Mehmet
Drone'lar Nasıl Çalışır ve Drone Teknolojisi Nedir?
0
389
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
dji
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Mehmet Forum Kurucusu
**********
Admin

 • Konular98
 • Mesajlar110
 • Rep puanı 7
Drone nedir ve dronların nasıl çalıştığı bu anlaşılması kolay makalede burada yanıtlanmaktadır. İHA drone teknolojisi sürekli olarak gelişiyor çünkü yenilikler ve büyük yatırımlar birkaç ayda bir pazara daha gelişmiş insansız hava araçları getiriyor.

Aşağıda, en son drone teknolojisine sahip piyasadaki en popüler dronlarda İHA teknolojisini tartışıyoruz. Çoğu İHA uçağı çok benzer sistemlere sahip.

Ayrıca şu anda piyasadaki kameralı en iyi dronların listesi de yazımızda yer alıyor.

İnsansız hava aracı teknolojisi, drone aerodinamiğinden, fiziksel İHA üretimindeki malzemelerden, dronun beyni olan devre kartlarına, yonga setine ve yazılıma kadar her şeyi kapsar.

Piyasadaki en popüler dronlardan biri DJI Phantom 3'tür. Bu drone profesyonel hava sinemacıları arasında çok popülerdi. Şimdi biraz eski olsa da, en son dronlarda bulunan birçok gelişmiş teknoloji kullanıyor.

Son birkaç ayda, DJI Mavic Mini, Mavic 2, Mavic Air 2, Phantom 4 Pro V2.0, Yuneec Typhoon H3 ve Autel Evo 2 gibi daha yeni ve son derece gelişmiş insansız uçaklar piyasaya çıktı.

Dronlar Nasıl Çalışır?
Tipik bir insansız uçak, ağırlığı azaltmak ve manevra kabiliyetini arttırmak için hafif kompozit malzemelerden yapılmıştır. Bu kompozit malzeme mukavemeti, askeri dronların son derece yüksek irtifalarda seyretmesini sağlar.

İHA dronları, kızılötesi kameralar, GPS ve lazer (tüketici, ticari ve askeri İHA) gibi en son teknoloji ile donatılmıştır. Dronlar uzaktan yer kontrol sistemleri (GSC) tarafından kontrol edilir ve aynı zamanda yer kokpiti olarak da adlandırılır.

İnsansız bir hava aracı sisteminin iki parçası vardır, dronun kendisi ve kontrol sistemi.

İnsansız hava aracının burnu, tüm sensörlerin ve navigasyon sistemlerinin bulunduğu yerdir. Vücudun geri kalanı drone teknoloji sistemleriyle doludur, çünkü insanları barındırmak için yer yoktur.

Drone'u oluşturmak için kullanılan mühendislik malzemeleri, üretilen sesi azaltan titreşimi emmek için tasarlanmış oldukça karmaşık kompozitlerdir. Bu malzemeler çok hafiftir.

Drone ve İHA Teknolojisi Nedir?
Aşağıda DJI Phantom 3 İHA'nın arkasındaki bilim ve drone teknolojisini inceliyoruz. Ayrıca, piyasadaki en yeni drone'lardan en son drone teknolojileri hakkında bol miktarda bilgiye sahibiz.

Drone Türleri ve Boyutları
İHA dronları çok çeşitli boyutlardadır, en büyüğü çoğunlukla Predator drone gibi askeri amaçlar için kullanılır . Bir sonraki boyut, sabit kanatları olan ve kısa pistler gerektiren insansız uçaklardır. Bunlar genellikle coğrafi etüt gibi alanlarda çalışan veya yaban hayatı kaçakçılığıyla mücadele etmek için geniş arazileri kapsamak için kullanılır.

VTOL Drone'lar
Dronlar için bir sonraki boyut VTOL dronları olarak bilinir. Bunlar genellikle dörtlüdür, hepsi değil. VTOL'un kesin anlamı “Dikey Kalkış ve İniş” tir.

DJI Mavic Air 2 gibi en son küçük İHA dronlarından birkaçı VTOL'yi bir  sonraki seviyeye taşıyor ve avucunuzun içinden fırlatılabiliyor.

Radar Konumlandırma ve Eve Dönüş
Son dronlarda GPS ve GLONASS gibi çift Global Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) var.

Drone'lar hem GNSS hem de uydu olmayan modlarda uçabilir. Örneğin, DJI dronları GPS kullanmayan P-Modunda (GPS ve GLONASS) veya ATTI modunda uçabilir.

Özellikle 3B haritalar oluşturma, manzara araştırması ve SAR (Arama ve Kurtarma) görevleri gibi drone uygulamalarında uçarken son derece hassas drone navigasyonu çok önemlidir.

Quadcopter ilk açıldığında GNSS uydularını arar ve algılar. Üst düzey GNSS sistemleri Uydu Takımyıldızı teknolojisini kullanır. Temel olarak, bir uydu takımyıldızı,  birlikte çalışan, koordineli kapsama alanı sağlayan ve senkronize edilen bir grup uydudur , böylece kapsama alanında iyi örtüşürler. Geçiş veya kapsama alanı, uydunun yerel ufkun üzerinde göründüğü süredir.

İHA Drone GNSS Yer İstasyonu Uzaktan Kumandası
Radar teknolojisi uzaktan kumanda ekranında aşağıdakileri işaret edecektir;
 • yeterli drone GNSS uydusunun tespit edildiğini ve drone uçmaya hazır olduğunu gösterir.
 • drone'nun pilot ile ilgili mevcut konumunu ve konumunu gösterir.
 • 'Eve Dönüş' güvenlik özelliği için başlangıç noktasını kaydedin.
En son İHA'ların çoğu şu şekilde 3 çeşit Eve Dönüş drone teknolojisine sahiptir;
 • Pilot, Uzaktan Kumandadaki veya bir uygulamadaki düğmesine basarak eve dönmeye başladı.
 • İHA'nın otomatik olarak ana noktaya geri uçacağı düşük pil seviyesi.
 • İHA ve Uzaktan Kumanda arasındaki temas kaybı, İHA otomatik olarak ana noktasına geri döner.
En yeni İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!teknolojisi, otomatik eve dönüş sırasında engelleri algılayabilir.

Engel Tespit ve Çarpışma Önleme Teknolojisi
En son ileri teknoloji dronları şimdi çarpışma önleme sistemleri ile donatılmıştır. Bunlar kullanım engel algılama sensörleri yazılım algoritmaları ve SLAM teknolojisi 3D anlamda ve kaçınmak için Dron'u izin haritaları içine görüntüleri üretirken, çevreyi taramak için kullanılır. Bu sistemler, algılamak ve önlemek için aşağıdaki sensörlerden bir veya daha fazlasını birleştirir;
 • Görüş Sensörü.
 • Ultrasonik.
 • Kızılötesi.
 • Lidar.
 • Uçuş Zamanı (ToF).
 • Monoküler Görme.
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! ve Mavic 2 Zoom'da 6 tarafta engel algılama bulunuyor. Mavic 2, çok yönlü Engel Algılama olarak bilinen bir görme sistemine kaynaştırılmış hem Vision hem de Infrared sensörleri kullanır.

DJI Mavic 2 engel algılama sistemi en iyi drone teknolojisidir. Mavic 2 nesneleri algılayacak, sonra önündeki engellerin etrafında uçacak. Geriye doğru uçarken de aynısını yapabilir. 

Bu teknoloji DJI Mavic 2 ve Mavic Air dronlarında APAS (Gelişmiş Pilot Yardım Sistemi) olarak bilinir.

Aralık 2019'da Skydio 2 drone tanıtıldı. Bu drone'da ayrıca her tarafta engellerden kaçınmaya sahiptir.

İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! otonomi teknolojisi, drone çevresinde neler olduğunu görselleştirir ve hesaplar. Daha sonra ne olacağını akıllıca tahmin edebilir ve saniyede birkaç kez doğru kararlar verebilir.

Skydio 2 quadcopter, ağaçları, insanları, hayvanları, arabaları, binaları ve daha fazlasını içeren bir 3B harita oluşturmak için 6 x 4k kamera kullanıyor.

Jiroskop Stabilizasyonu, IMU ve Uçuş Kontrolörleri
Gyro stabilizasyon teknolojisi İHA uçağına sorunsuz uçuş yetenekleri kazandırır.

Jiroskop neredeyse anında drone'ya karşı hareket eden kuvvetlere doğru çalışır ve uçmasını veya çok düzgün bir şekilde gezinmesini sağlar. Jiroskop, merkezi uçuş kontrolörüne önemli navigasyon bilgileri sağlar.

Ataletsel ölçüm birimi (IMU), bir veya daha fazla ivmeölçer kullanarak mevcut hızlanma oranını algılayarak çalışır. IMU, bir veya daha fazla jiroskop kullanarak eğim, yuvarlanma ve sapma gibi dönme özelliklerindeki değişiklikleri tespit eder. Bazı IMU'larda yön sapmasına karşı kalibrasyona yardımcı olan bir manyetometre bulunur.

Jiroskop, IMU'nun bir bileşenidir ve IMU, dron uçuş kontrol cihazının önemli bir bileşenidir. Uçuş kontrolörü drone'nun merkezi beynidir.

İHA Drone Drive Teknolojisi
Sevk sistemi (motorlar, elektronik hız kontrolörleri ve pervaneler) İHA'yı havaya taşıyan ve herhangi bir yönde veya havada asılı duran drone teknolojisidir. Bir quadcopter üzerinde, motorlar ve pervaneler, saat yönünde dönen 2 motor / pervane (CW Pervaneleri) ve saat yönünün tersine dönen 2 motor (CCW Pervaneleri) ile çiftler halinde çalışır.

Uçuş kontrolöründen ve drone motor yönündeki elektronik hız kontrolörlerinden (ESC) verileri uçmak veya havada asılı kalmak için alırlar.

En iyi İHA drone motorları ve tahrik sistemleri oldukça gelişmiş olup aşağıdaki bileşenleri içerir;
 • Motor Statoru
 • Motor Zili (rotor)
 • Sargılar
 • yatak
 • Soğutma sistemi
 • Elektronik Hız Kontrol Cihazları
 • ESC Güncelleyici
 • Pervaneler
 • kablolama
 • Kol
Elektronik Hız Kontrolörleri, drone motorlarına hız, frenleme hakkında bilgi verir ve ayrıca drone motorlarında izleme ve hata toleransı sağlar.

Gerçek Zamanlı Telemetri Uçuş Parametreleri
Neredeyse tüm dronların, drone uçurmanızı ve mevcut uçuş telemetrisini takip etmenizi sağlayan bir Yer İstasyonu Kontrolörü (GSC) veya bir akıllı telefon uygulaması var. Uzaktan kumandada gösterilen telemetri verilerinin çoğu İHA aralığı, yükseklik, hız, GNSS gücü, kalan pil gücü ve uyarıları içerir.

Birçok İHA drone yer kontrolörü, videoyu drone'dan kontrol cihazına veya mobil cihaza aktaran FPV (First Person View) kullanır.

Uçuş güvenliğini artırmak ve kısıtlı alanlarda kazaları önlemek için, DJI ve diğer üreticilerin son dronları bir “No Fly Zone özelliği içerir.

GPS Uçuşa Hazır Mod Drone Teknolojisi
Pusula kalibre edildiğinde, GPS uydularının yerini arar. 6'dan fazla bulunduğunda, drone'nun “Uçmaya Hazır” Modunda uçmasına izin verir.

Dahili Pusula ve Arıza Emniyet Fonksiyonu
İHA drone ve uzaktan kumanda sisteminin uçuş yerini tam olarak bilmesini sağlar. Bir ev noktası ayarlanabilir ve eğer drone ve uzaktan kumanda sistemi bağlantıyı keserse, drone'nun döneceği yerdir. Bu aynı zamanda “arıza korumalı fonksiyon” olarak da bilinir.

FPV Canlı Video İletim Uçağı Teknolojisi
FPV “ Birinci Şahıs Görüşü” anlamına gelir . İnsansız hava aracına bir video kamera monte edilmiş ve bu kamera canlı videoyu yerdeki pilota yayınlar. Yer pilotu, uçağa pilotun gerçek yer konumundan bakmak yerine uçağa binmiş gibi uçmaktadır.

FPV insansız uçakların uçağa yerden bakabileceğinizden çok daha yüksek ve daha fazla uçmalarını sağlar. Birinci Şahıs Görünümü, özellikle engellerin etrafında daha hassas bir uçuşa izin verir.

FPV insansız hava araçlarının içeride veya ormanlarda ve binaların etrafında çok kolay uçmasını sağlar.

Drone yarış liginin son derece hızlı büyümesi ve geliştirilmesi, FPV canlı video iletim teknolojisi olmadan mümkün olmayacaktı.

Bu FPV teknolojisi, canlı videoyu iletmek ve almak için radyo sinyali kullanır.

Drone, bir antenle birlikte yerleşik çok bantlı bir kablosuz FPV vericisine sahiptir. Drone'a bağlı olarak, canlı video sinyallerinin alıcısı uzaktan kumanda birimi, bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon cihazı olabilir.

Bu canlı video akışı, drone üzerindeki yer kontrolü arasındaki sinyalin gücü ile ilgilidir.

DJI Mavic 2, 1080p kalitesinde video iletimi ile 8 km'lik FPV canlı video aralığına sahiptir.

DJI Mavic ve Phantom 4 Pro gibi biraz daha eski İHA dronları, 7 km'ye kadar 4,3 mil canlı video iletebilir. Phantom 4 Pro ve Inspire 2 en yeni DJI Lightbridge 2 iletim sistemini kullanıyor.

DJI Mavic gibi dronlar, gecikmeyi azaltarak ve maksimum menzili ve güvenilirliği artırarak kablosuz yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı için yeni bir standart belirlemek için entegre denetleyiciler ve akıllı algoritmalar kullanır.

4G / LTE Ağları Üzerinden FPV
2016 yılında 4G / LTE ağı üzerinden aktarılan, sınırsız aralık ve düşük gecikmeli video sağlayan yeni bir canlı video duyuruldu. Bu drone teknolojisi Sky Drone FPV 2'de piyasaya sürüldü  ve bir kamera modülü, bir veri modülü ve 4G / LTE modemden oluşuyor.

Bellenim ve Uçuş Asistan Limanı
Uçuş kontrol sistemi bir PC Asistanı ile bir mikro USB kablosu üzerinden iletişim kurar. Bu, İHA'nın yapılandırılmasına ve drone ürün yazılımının yükseltilmesine izin verir.

Bir İHA uçağının çok basit bir açıklaması, bir kamera veya sensör takılı olan uçan bir bilgisayar olmasıdır. Bilgisayarlar gibi, dronların da uçaktaki veya uzaktan kumandadaki fiziksel bileşenlere komutlar gönderen bellenim yazılımı vardır.

Drone üreticileri, hataları düzeltmek ve uçağı uçurmak için kullanılıyorsa uçağa, uzaktan kumanda ünitesine veya yazılıma yeni özellikler eklemek için ürün yazılımı yükseltmelerini yayınlar.

LED Uçuş Göstergeleri
Bunlar drone'nun önünde ve arkasında bulunur. Genel olarak, drone LED'leri yeşil, sarı veya kırmızı olacaktır.

Ön LED göstergeleri İHA'nın burnunu göstermek için yanar.

Arka LED'ler uçuş göstergeleri, güç verildiğinde drone'nun çeşitli durumunu göstermek, bir ürün yazılımı yükseltmesi yapmak ve uçmak için yanar.

Quadcopter'inizdeki yanıp sönen LED'lerin ne gösterdiğini anlamak iyi olur.

Tüm dronlar, her yanıp sönen LED tipinin ne anlama geldiğini listeleyen bir kullanım kılavuzuyla birlikte gelir.

Uzaktan Kumandalı Drone Teknolojisi

İHA Uzaktan Kumanda Sistemi
[Resim: Remote-Control-Drone-Technology-261x300.jpg]

DJI Phantom 3'te, 5.8 GHz frekans bandını kullanan kablosuz iletişim cihazıdır. Uzaktan kumanda sistemleri zemin kontrolü olarak da bilinir. Drone ve yer kontrolü fabrikadan çıktığında zaten eşleştirilmelidir.

İHA Uzaktan Kumanda Alıcısı
5.8 GHz alıcı teknolojisi bağlantı düğmesinin yeri İHA'nın altındadır.

Neredeyse tüm en son dronlar 2,4 veya 5,8 GHz çalışma frekanslarını kullanabilir.

Range Extender İHA Teknolojisi
Bu genellikle 2,4 GHz frekansında çalışan bir kablosuz iletişim cihazıdır. Engelsiz açık bir alanda akıllı telefon veya tablet ile drone arasındaki iletişim aralığını genişletmek için kullanılır.

İletim mesafesi 700 metreye kadar ulaşabilir. Her aralık genişleticinin benzersiz bir MAC adresi ve ağ adı (SSID) vardır.

Kutudan çıkan en son DJI uçağı 8 km'ye kadar menzile sahip olabilir.

Diğer en iyi üreticilerin eski dronları DJI dronları kadar uçamazlar. Bununla birlikte, menzil genişleticiler gibi ürünler çok popülerdir, bu da mesafeyi daha da zorlayabilir.

Yer İstasyonu İşlevine Sahip Akıllı Telefon Uygulaması
Bugün İHA dronlarının çoğu, bir uzaktan kumanda veya Google Play'den veya Apple Store'dan indirilebilen bir akıllı telefon uygulamasından uçabilir. Uygulama drone'a tam kontrol sağlar.

Her üreticinin DJI'ın Go 4 uygulaması gibi kendi uygulamaları olacaktır.

Yüksek Performanslı Kameralı Drone'lar
DJI, Walkera, Yuneec ve diğer üreticilerin son dronları şimdi 4k videoda film çekebilen ve 12 megapiksel fotoğraf çekebilen kameralar içeriyor.

Daha önceki dronlar, hava çekimi için tam olarak uygun olmayan kameralar kullandı. Bu hava çekimlerinde geniş açılı lens nedeniyle namlu bozulması vardı.

Ancak, DJI Mavic serisi, DJI Inspire 1, Phantom 3 Professional ve Phantom 4 gibi en yeni 4k video dronları, hava çekimi ve fotoğrafçılık için özel olarak tasarlanmış bir kameraya sahiptir.

Profesyonel havadan çekimler için en iyi drone, DJI Zenmuse X7 kamera ile monte edilen İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!'dir. Inspire 2 görüntü işleme sistemi CineCore 2.1, Zenmuse X7 kamera ile kullanıldığında CinemaDNG / RAW'da 6k ve Apple ProRes'de 5.2k'ye kadar video kaydeder.

Inspire 2, Hollywood yapımcıları tarafından kullanılıyor. Aslında, Inspire 2 tüm hava ve yer çekimlerini The Circle adlı kısa bir filmde sinematik kalitede filme aldı .

Zoom Kameralı Drone'lar
2016'dan bu yana optik ve dijital zoom özellikli bir dizi entegre gimbal piyasaya çıktı.

DJI, entegre bir hava zoom kamerası olan ve hareketsiz fotoğrafçılık için optimize edilmiş Zenmuse Z3'ü piyasaya sürdü. 3,5 x optik ve 2x dijital kayıpsız zumdan oluşan 7 x zum özelliğine sahip Zenmuse Z3, 22 ila 77 mm eşdeğeri odak uzaklığı aralığı oluşturarak endüstriyel uygulamalar için idealdir.

Ekim 2016'da DJI Zenmuse Z30 kamerasını piyasaya sürdü. Bu güçlü Zenmuse Z30, 180x'e kadar toplam büyütme için 30x optik ve 6 x dijital zoom özelliğine sahip entegre bir havadan zoom kamerasıdır.

Bu, hasarı tespit etmek için yapılara, kablolara, modüllere ve bileşenlere çok ayrıntılı bir bakış elde etmek için hücre kulelerini veya rüzgar türbinlerini incelemek gibi daha endüstriyel kullanımlara izin verir. Zenmuse, DJI Matrice drone serisi ile uyumludur.

İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!, inanılmaz bir 18 x zoom kamera ile geliyor. Voyager 4'teki 18 kat optik zoom kamera, 360 derecelik kesintisiz çekime sahiptir. Saniyede 30 karede 4k olarak çekim yapabilir. Yüksek tanımlı görüntü iletim sistemi 3 eksenli fırçasız sabitleme gimbal teknolojisi kullanır.

Walkera, son Voyager 5 modellerini de piyasaya sürdü . Bu inanılmaz 30x optik zoom kameraya sahip.

Voyager 5, çift GPS, çift jiroskop ve 3 pil sistemi gibi yedekleme sistemlerini içerir. Ayrıca isteğe bağlı termal kızılötesi ve düşük ışıklı gece görüş kamerası vardır.

Gimbals ve Eğim Kontrolü
Gimbal teknolojisi, kaliteli hava fotoğrafları, film veya 3D görüntüler yakalamak için çok önemlidir.

Gimbal, kameranın uçuş sırasında eğilmesini ve benzersiz açılar oluşturmasını sağlar. Daha da önemlisi, gimbal kamera titreşimini azaltır. Bunlar çoğunlukla 2 çalışma moduna sahip 3 eksenli stabilize gimballerdir. FPV olmayan mod ve FPV modu.

Gimbalsız Sinematografi Uçağı
CES 2017'de Ambarella adlı bir şirket, dronlardaki kameralar için H22 çipini duyurdu. Bu H22 yongası, kameranın 4k HD videoda çekim yapmasına izin verir ve elektronik görüntü sabitleme özelliği ile kamera gimbalini çıkarır.

Sensör Füzyonu Kullanarak 3D Haritalar ve Modeller Oluşturmak için Sensörlü Dronlar
Lidar , Multispectral ve Fotogrametri sensörleri, binaların ve peyzajların 3D modellerini oluşturmak için kullanılmaktadır. Tarım, yangınla mücadele, arama ve kurtarmaya yardımcı olmak için binaları ve manzaraları taramak için dronlarda düşük ışıklı gece görüşü ve Termal görüş sensörleri kullanılmaktadır.

Drone'lar, daha iyi sonuçlar için verileri bir araya getiren yazılımla farklı sensörler taşıyabilir. Bu teknoloji sensör füzyonu olarak bilinir ve aşağıdaki gibi çalışır;

Sensör füzyonu, uygulama veya sistem performansını iyileştirmek için termal kamera ve normal RGB kamera sensörü gibi birkaç farklı sensörden gelen verileri akıllıca birleştiren yazılımdır. Birden fazla sensörden gelen verileri birleştirmek, doğru konum ve yönlendirme bilgilerini hesaplamak için ayrı sensörlerden gelen hataları düzeltir.

Örneğin, dronlardaki çok spektrumlu sensörler, bitkilerin, çiçeklerin, faunanın, çalıların ve ağaçların sağlığı hakkında hassas veriler sağlamak için kara alanlarının Dijital Yükseklik Haritalarını (DEMS) oluşturabilir.

2016 yılında Uçuş Süresi (ToF) sensörlerini kullanan dronlar piyasaya çıktı. “Flaş Lidar” olarak da bilinen ToF sensörleri, sektörlerde çeşitli çözümler sunmak için kendi başlarına veya RGB ve düzenli lidar sensörleri ile kullanılabilir.

ToF derinlik aralıklı kamera sensörleri, nesne tarama, iç mekan navigasyonu, engellerden kaçınma, hareket tanıma, nesneleri izleme, hacimleri ölçme, reaktif altimetreler, 3D fotoğrafçılık, artırılmış gerçeklik oyunları ve çok daha fazlası için kullanılabilir.

Flash lidar Uçuş Zamanı kameraları, tek bir çekimde tam bir sahnedeki nesnelere olan mesafeleri ölçebildiği için diğer teknolojilere göre büyük bir avantaja sahiptir.

Lidar ve fotogrametri haritalaması için İHA, ara nokta navigasyonu kullanarak bir alan üzerinde otonom olarak uçacak şekilde programlanmıştır. Drone üzerindeki kamera 0,5 veya 1 saniyelik aralıklarla fotoğraf çekecek. Bu fotoğraflar daha sonra 3D görüntüler oluşturmak için özel fotogrametri yazılımı kullanılarak birleştirilir.

DroneDeploy , 3B haritalama yazılımının oluşturulmasındaki liderlerden biridir. Mobil uygulamaları ve Canlı Haritaları, 3D haritalar ve modeller oluşturmak için çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Tarım sektörü için özel bir çözüme sahipler ve yazılımları en son dronların çoğuyla çalışacak.

Stabilize bir dronda yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalamak çok önemlidir. Görüntüleri gerçek haritalara ve modellere dönüştürmek için en iyi fotogrametri yazılımını kullanmak da aynı derecede önemlidir. En iyi drone haritalama yazılımlarından bazıları aşağıdaki gibidir;
 • DroneDeploy 3D Haritalama Çözümleri.
 • Pix4D Mapper Fotogrametri Yazılımı.
 • AutoDesk ReCap Fotogrametri Yazılımı.
 • Haritalar Daha Kolay - Ortofoto ve 3D Modeller.
 • 3DF Zephyr Fotogrametri Yazılımı.
 • Agisoft PhotoScan Fotogrametri Yazılımı.
 • PrecisionHawk Hassas Eşleyici / Görüntüleyici.
 • Drone Haritası'nı açın.
 • ArcGIS için ESRI Drone2Map.
Düşmeyi Önleyici Kit
Sabitleyici ve kamerayı insansız hava aracına bağlı tutmaya yardımcı olur.

Video Düzenleme Yazılımı
Mükemmel bir video yazılımına sahip olmak, işlem sonrası için çok önemlidir. En son dronların çoğu Adobe DNG raw'da film çekebilir, bu da tüm orijinal görüntü bilgilerinin daha sonraki işlemler için saklandığı anlamına gelir.

Drone Teknolojisinde İşletim Sistemleri
İnsansız uçakların çoğu Linux ve birkaç MS Windows kullanıyor. Linux Vakfı'nın 2014 yılında Dronecode projesi adı verilen bir projesi var.

Dronecode Projesi Linux Vakfı tarafından yönetilen kar amacı gütmeyen bir yapıya altında birlikte mevcut ve gelecekteki açık kaynak insansız hava aracı projeleri getiren bir açık kaynak, ortak bir projedir. Sonuç, İnsansız Hava Araçları (İHA) için ortak, paylaşılan bir açık kaynak platformudur.

Drone Güvenliği ve Hacking
İHA uçağı birçok yönden uçan bilgisayarlar gibidir. Bir işletim sistemi, uçuş kontrolörleri ve programlanabilir koda sahip ana kartlar ile hacklenebilirler. Diğer dronları aramak ve dronların kablosuz ağını kesmek, sahibinin bağlantısını kesmek ve o drone'yu ele geçirmek gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Ancak, drone'nuzu bilgisayar korsanlarından korumanın bazı pratik yolları vardır .

Kameralı En Son Teknoloji Drone'lar
DJI, tüketici ve profesyonel drone pazarında büyük bir komuta sahip. İşte patentli teknolojilere sahip en son gelişmiş İHA uçağı aşağıdaki gibidir;
 • DJI Mavic Air 2 - En son küçük boyutlu profesyonel drone. Süper HDR fotoğraf ve video. İnanılmaz APAS engel algılama ve kaçınma ve Akıllı Uçuş Modları.
 • Autel Evo 2 - FLIR termal kameralı 8k, 6k veya Dual 8k dahil 3 kamera seçeneğine sahip son drone. Üretimde şimdi ve yakında bayi olacak.
 • Skydio 2 - Fiyat aralığındaki en iyi takip uçağı.
 • DJI Mavic Mini - Piyasadaki en iyi mikro drone. Sadece 249 gram (8.78 ons) ağırlığındadır ve 2.7k (2720 × 1530/25 / 30p) çekebilir.
 • DJI Mavic 2 - Pro ve Zoom modeli olarak mevcuttur. Her ikisinde de 4 k kamera var ve her tarafta çarpışmadan kaçınma var.
 • DJI Mavic 2 Enterprise (M2E) - Zoom veya Termal kamera modelleri. Fener, spot ışıkları ve hoparlör gibi özel aksesuarlar içerir. Arama kurtarma veya benzeri işler için özel olarak tasarlanmıştır.
 • DJI Phantom 4 Pro V2.0 - “Vision” çarpışma önleme teknolojisi ile. 4 k hava çekimi, fotoğraf ve fotogrametri içeren çok amaçlı drone.
 • DJI Inspire 2 - Patentli tasarım ve motorlar. Profesyonel 5k hava çekimi, fotoğrafçılık, fotogrametri, çok spektrumlu ve termal görüntüleme için çok amaçlı drone.
 • Yuneec Typhoon H Pro - patentli Intel “Realsense” çarpışma önleme teknolojisini kullanır. Profesyonel hava fotoğrafçılığı ve çekim için idealdir.
 • Walkera Voyager 5 - Walkera'nın bu son uçağı muazzam. Kamera seçenekleri arasında 30x optik zoom, termal kızılötesi ve düşük ışıklı gece görüş kamerası bulunur.
 • Walkera Vitus Starlight - Çarpışma önleme sensörleri ve düşük ışıklı gece görüş kamerası ile Walkera'nın en yeni küçük boyutlu drone'u.
 • DJI Matrice 600 - Bu ticari çok rotorlu, 7 farklı Zenmuse kamerayı monte etme seçeneklerine sahip gerçek bir hava sinematografi platformudur.
 • DJI Matrice 200 Ticari Quadcopter - Çift pil, IMU ve Uydu navigasyon sistemleri ile yedeklilik. Quadcopter altına 2 kamera monte edebilirsiniz (örn. Termal ve zoom kamera). Ayrıca, Matrice 200'ün üstüne, köprülerin incelenmesini gerçekten kolaylaştıran bir kamera monte edin. Matrice 200, ToF lazer, Ultrasonik ve Görüş sensörleri kullanarak 6 çarpışma önleme yönüne sahiptir.
Akıllı Uçuş Sistemleri
Tüm bu son dronlar, Beni Takip Et, Aktif İzleme, Yol Noktaları, Eve Dönüş ve diğerleri gibi akıllı uçuş kontrolörlerine ve modlarına sahiptir. Pro Phantom 4 DJI herhangi drone en özerk akıllı uçuş modu vardır. Phantom 4 Pro aşağıdaki akıllı uçuş modlarına sahiptir;
 • Aktif İz (Profil, Spot Işığı, Daire).
 • Yol Noktaları çizin.
 • TapFly.
 • Arazi Takip Modu.
 • Tripod Modu.
 • Hareket Modu.
 • S-Modu (Spor).
 • P-Modu (Konum).
 • A Modu (Tutum).
 • Başlangıç modu.
 • Ders Kilidi.
 • Ev Kilidi.
 • Engel kaldırma.
Takip için Drone'lar
En heyecan verici drone teknolojilerinden biri, özellikle koşu, bisiklet, kayak vb. Açık hava sporları alanlarındaki konuları (insanlar, araçlar, tekneler) izleme yeteneğidir. Skydio 2 bu konuda o kadar iyidir ki izlediği konu ile hiçbir zaman teması kesmez .

Bu dronlar, konularını 100 doğrulukla takip edebilmek için görme sistemlerini, algılama sensörlerini, GNSS sistemlerini, uçuş kontrolörlerini, merkezi işlemeyi ve özel yazılımlarını kullanıyor.

Drone Kullanım Alanları
Dronların çok fazla kullanım alanı var. LiDAR, Thermal, ToF veya Multispectral gibi bir kamera veya sensör monte ettiğinizde, dronların kullanım alanı genişlemeye devam eder.

İlerleyen yıllarda dronlar, şehirlerimizi dönüştürecek, insanların nasıl seyahat ettiği, malların nasıl teslim edildiği ve binaların nasıl göründüğü ve inşa edileceği konusunda devrim yapacak.Dronları İnşa Etmeyi ve Kodlamayı Öğrenme
İHA'ları nasıl oluşturacağınızı ve kodlayacağınızı gösteren çevrimiçi malzeme ile birlikte, drone kitleri var. Bir drone kodlamak için Scratch, Swift, Blockly ve Tynker gibi öğrenmesi çok kolay olan birçok programlama dili vardır. Drone'ları Python ve JavaScript gibi metin tabanlı dilleri kullanarak da programlayabilirsiniz.

IMU'nun kalibrasyonu ve drone motorlarının rotasyonu gibi dron bileşenlerini yapılandırmanıza izin veren çeşitli uygulamalar vardır.

En İyi Drone Teknoloji Videoları
Aşağıda drone teknolojisi hakkında daha fazla bilgi veren 2 video var. İlk video, İHA teknolojisinin arkasındaki yazılım bilimini müthiş bir şekilde anlatan üst düzey İHA bilim adamı Raffaello D'Andrea tarafından. Algoritmalar, kontrol teorisi ve model tabanlı tasarım bilimini tartışıyor.Askeri Drone'lar

[Resim: MQ-1B-Predator-and-MQ-9-Reaper-Drone-300x228.jpg]

Aşağıdaki video, Predator ve Reaper gibi askeri insansız hava araçlarının arkasındaki bilim ve teknolojinin hem bugününü hem de geleceğini açıklıyor.

Şu anda kullanımda olan iki orta boy askeri insansız hava aracı MQ-1B Predator ve MQ-9 Reaper'dır . Bunlar Afganistan ve Pakistan'da yaygın olarak kullanıldı.

En yüksek drone teknolojisine sahip en pahalı RQ-4 Global Hawk , Northrop Grumman, Raytheon ve L3 Comm tarafından üretilen Hawk'tur. Yaklaşık fiyatı 100 milyon ABD Dolarıdır.

RQ-4 Global Hawk, dünya çapında istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) yetenekleri sağlayan entegre sensör paketine sahip yüksek irtifa, uzun ömürlü insansız uçak sistemidir.

Şahsen, drone teknolojisi ve günlük yaşamdaki arama ve kurtarma, hayatın birçok sektör tarafından alan araştırması, hava sinematografisi veya sadece hobi tarafından eğlenmek için uçmak için kullanımlarından çok daha fazla etkileniyorum.

Birkaç yıl öncesine kadar, askeri dronların teknolojisinin çoğu tüketici ve iş dronlarına girdi.

Son birkaç yılda, özellikle iş ve tüketici dronu sektöründe dronlara büyük yatırımlar gördük . Drone teknolojisi ve inovasyonu son birkaç yılda gerçekten ileriye sıçradı.Bu son video, RQ-4 Global Hawk askeri ISR drone'una hızlı bir bakış.
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Hızlı Menü: