Drone Forum - DroneBilgi.com BİLGİ Yararlı Bilgi ve Dökümanlar v Dronlarda FPV Kamera Teknolojisi Nedir?

Dronlarda FPV Kamera Teknolojisi Nedir?

Jazz34
Dronlarda FPV Kamera Teknolojisi Nedir?
0
1350
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Jazz34 Çalışkan Üye
*
Yeni Üye
 • Konular4
 • Mesajlar5
 • Rep puanı 0
[Resim: ngcb8]
FPV kameralar küçük, hafif ve uygun fiyatlıdır. FPV kamera, bir video vericisi kullanarak yere gerçek zamanlı video göndermek için bir drone üzerine monte edilmiştir. FPV kamera, drone'nun nerede uçtuğunu ve kendi gözlerine sahip gibi gördüklerini görmenizi sağlar.
Drone'ya bağlı olarak, FPV vericisi canlı video sinyalini Uzaktan Kumanda ekranınıza, monitörünüze, akıllı telefon cihazınıza, tabletinize veya İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! gönderir .
FPV kameralar, FPV teknolojisini kullanarak en son dronların 5 mil kadar uzağa uçabilmesiyle daha yüksek ve daha ileri uçmanızı sağlar. Askeri uçaklar veya büyük üst seviye uçaklar FPV teknolojisini kullanarak binlerce mil uçabilir.
Bu yazı FPV kamera sistemleri ve teknolojilerinin ne olduğu sorusunu cevaplıyor. Burada CMOS veya CCD görüntüleme sensörleri, Görüş Alanları (FOV), TVL, Dinamik Aralık ve çok daha fazlası dahil olmak üzere küçük tüketici, ticari ve FPV yarış dronları üzerindeki en son FPV kamera teknolojisini açıklıyoruz.
Özel FPV Kameralar
Uçağınızda GoPro, Foxeer Legend veya Runcam HD gibi bir HD kamera kullanıyorsanız, canlı bir video akışı elde etmek için video vericiyi doğrudan kameraya bağlayabilirsiniz. Bu, fotoğraf çekmeden veya fotoğraf çekmeden önce kameranızın çerçevesinde ne olduğunu görmenizi sağladığı için çoğu hava fotoğrafçılığı uçağı için oldukça yaygındır.
Ancak eylem kameranızı FPV için kullanmanın dezavantajı, hepsinde gecikme sorunları olması. Gecikme süresi tipik olarak yaklaşık 100 ila 200 ms (milisaniye) olmasına rağmen, genel uçuş ve filme ile neredeyse hiç fark edilmez. Ancak, bu gecikme farkı FPV yarış uçağı için çok yavaş.

50 mil / saat hızda (deneyimli bir FPV yarışçısı için tipik bir hız) uçarken, 100 ms'lik bir gecikme, videoyu almadan önce dronunuzun yaklaşık 6 feet hareket edeceği anlamına gelebilir, bu da bir engeli kaçırmanız veya vurmanızdaki fark anlamına gelebilir. Özel bir FPV kamera kullanarak, FPV sisteminizin gecikmesi çok daha düşük olacaktır. 40 ms'den daha az bir gecikme beklediğiniz şeydir.
Bu yazının geri kalanında, özel bir FPV kamera kullanmaya karar verdiğinizi varsayacağız ve özel bir FPV kamera kullanırken dikkate almanız gereken ilgili konuları tartışacağız.

FPV Kamera Görüntü Sensörleri - CCD veya CMOS
FPV kameranızın görüntü sensörü performansını etkileyecektir. FPV kameralar bir CMOS veya CCD sensörü kullanır. Hangisi daha iyi? Görüntü kalitesi açısından kısa cevap, CCD sensörlerinin daha iyi olmasıdır. Ancak CCD sensörleri daha pahalıdır ve FPV uygulamaları için görüntü kalitesindeki küçük iyileşme her zaman ekstra maliyeti haklı çıkarmaz.
CMOS Kamera Sensörleri Daha İyi Olduğunda
Yukarıda belirtildiği gibi, CMOS kameraların ana avantajı, CCD kameralardan daha ucuz olmaları ve FPV uygulamaları için yeterince iyi performansa sahip olmalarıdır. Asla FPV pilotu olsanız bile maliyet önemli bir faktör olabilir, çünkü FPV yarış uçağınızı çarpmanız nadir değildir. Kameranız quadcopterinizin önüne monte edildiğinden, genellikle darbeyi emen ilk şeydir.
Bununla birlikte, en iyi FPV yarış çerçeveleri, kameranın tam olarak etkilenmesini önlemek için bir tür kamera korumasına sahiptir. CMOS kameralar da genellikle daha hafiftir ve CCD'den daha az güç kullanır, bu da sadece bazı mikro dronlarda gerçekten önemlidir, ancak yine de avantajları olan bir şeydir.
Genel olarak çoğu drone pilotu, geniş kullanılabilirlikleri ve maliyetleri nedeniyle CMOS kameraları kullanır. Şu anda FPV için bu 800 TVL CMOS 1.4 kamerayı öneriyoruz.

CCD Kamera Sensörleri Daha İyi Olduğunda
CCD kameralar, tüm görüntünün aynı anda yakalandığı anlamına gelen global bir deklanşör kullanır. CMOS kameralar bir sarmal deklanşör kullanır ve görüntü piksellerini yukarıdan aşağıya doğru piksel olarak yakalayarak yuvarlanma efekti oluşturur.
FPV uygulamaları için bu genellikle drone'nuzda titreşim olduğunda, istenmeyen jello etkisine neden olduğu anlamına gelir  . CCD kameralarda bu sorun yoktur ve genellikle daha geniş bir dinamik aralığa sahiptir, bu da çok parlak ve çok karanlık koşullarda daha iyi performans gösterdikleri anlamına gelir. CMOS kameralardan daha iyi.
Not: İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!'lar için çeşitli teknik özellikleri kapsayan bu geniş FPV kamera seçimini görüntüleyin.
FPV Kamera Video İletim Gecikmesi
FPV kameranızın gecikmesi, kameranın görüntü sensöründen gelen tüm bilgileri işlemesinden kaynaklanır. İşlem ne kadar hızlı olursa gecikme süresi de o kadar düşük olur. GoPro gibi aksiyon kameraları, FPV vericinize canlı video çıkışı yaparken son derece ayrıntılı görüntüler (4k'ye kadar) işliyor.
Bu, işlemek için çok daha fazla bilgiye sahip oldukları anlamına gelir, bu nedenle yüksek çözünürlüklü aksiyon kameralarının çoğu, daha düşük çözünürlüklerde çalışan özel bir FPV kameradan çok daha yüksek gecikme değerlerine sahiptir.
Daha önce de tartışıldığı gibi, genel uçuşla neredeyse hiç fark edilmese de, çoğu drone pilotu bir yarış uçağıyla uçarken özel bir FPV kamera kullanmayı tercih ediyor. 50 mil / saat hızda uçarken 100 ms gecikme süresi, drone'nuz pilot videoyu almadan önce yaklaşık 6 feet hareket edeceği anlamına gelebilir. Birçok durumda drone, pilot fark etmeden önce düştü.
FPV kameraların çoğunun gecikme süresi 40 ms'den azken, çoğu eylem kamerasının gecikme süresi 140 ms veya daha fazladır.
GoPro son derece popüler bir kamera ve birçok dron GoPro göz önünde bulundurularak üretiliyor. Kendi dronunuzu inşa ediyorsanız ve FPV kameranız olarak bir GoPro kullanmak istiyorsanız, bu ilk video size nasıl olduğunu gösterecektir.
Gecikmeyi Ölçme

FPV ekipmanınızın gecikmesini kolayca ölçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, FPV kameranızın çıkışı FPV monitörünüzde görünür olacak şekilde bir zamanlayıcı veya kronometre ile yüzleşmektir. İkinci kamera ile aynı çekimde hem kronometrenin hem de FPV monitörünüzün fotoğrafını çekersiniz.
Zamanlayıcı ve FPV monitörünüzün fotoğrafında görünen süreyi karşılaştırarak, sinyalin FPV kameranızdan gecikme olan FPV monitörünüze ne kadar sürdüğünü görebilirsiniz. FPV kameranın yaklaşık 100 ms gecikme süresine sahip olduğu bunun bir örneği aşağıda gösterilmiştir. 

[Resim: FPV-Camera-Video-Latency.jpg]
FPV Kamera - TVL Çözünürlüğü
Çoğu FPV kamera analog video üzerinde çalıştığı için, çözünürlüğü dijital videoda ortak olan gerçek piksel sayımlarından ziyade TV hatlarında veya TVL'de ölçüyoruz. TVL, kameranın yatay çözünürlüğünün bir ölçüsüdür. TVL çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, kamera tarafından çekilen ayrıntılı görüntü de o kadar yüksek olur.
Genel olarak, mümkünse daha yüksek bir TVL çözünürlüklü kamera almak her zaman daha iyidir. Bununla birlikte, TVL, resmin ne kadar iyi olduğunu belirleyen tek faktör değildir, çünkü renk üretimi, gecikme ve dinamik aralık gibi diğer faktörler de çok önemlidir.
Kameralar için ortak TVL çözünürlükleri 420, 480, 600, 800 ve 1000 TVL çözünürlüğüdür.
Kaç TVL'ye ihtiyacım var?
İnternette, standart bir analog FPV vericisini besleyebilen maksimum TVL hakkında çok fazla tartışma var. En önemli faktör FPV monitörünüzün veya gözlüklerinizin çözünürlüğü olacaktır. Çoğu FPV gözlüğü VGA çözünürlüğü (800 x 480) civarında olduğu için 800 TVL veya daha düşük bir FPV kamera gerekir.

FPV Vericisinin Bant Genişliği
Diğer faktör, daha yüksek çözünürlüklerin daha fazla bant genişliği gerektirdiği FPV vericinizin gerçek bant genişliği. Verici bant genişlikleri ile ilgili bilgim oldukça sınırlı olduğundan henüz kesin bir cevap bulamadım. Ancak, söyleyebildiğim kadarıyla, genel fikir birliği, kullanabileceğiniz maksimum TVL çözünürlüğünün 600 TVL olmasıdır.
Ancak çeşitli forumlardaki bazı kişiler 1000 TVL'ye kadar gidebileceğinizi iddia ediyor. 600 TVL'nin üzerindeki çözünürlük farkını söyleyemem.

[Resim: FPV-Camera-TVL-Resolution.jpg]

FPV Kameralar - Görüş Alanı
FPV kameranın Görüş Alanı (FOV), aşağıda gösterildiği gibi bir açı ile tanımlandığı gibi etrafında ne kadar görebildiğinin bir ölçüsüdür.

Görüş Alanı ve Lensler
Bir FPV kamera satın alırken bazen görüş alanını açılı olarak değil, milimetre cinsinden lens odak uzaklığı ile belirtirler. Aşağıdaki tablo , her bir lens için yaklaşık görüş alanını görmek için kullanılabilir . İnsan gözünün odak uzunluğu yaklaşık 2.97 mm'dir;
 • 1,2 mm lens - 185 derece FOV.
 • 1,7 mm lens - 170 derece FOV.
 • 2,1 mm lens - 158 derece FOV.
 • 2,5 mm lens - 147 derece FOV.
 • 2,8 mm lens - 130 derece FOV.
 • 3,0 mm lens - 127 derece FOV.
 • 3,6 mm lens - 92 derece FOV.
 • 4,0 mm lens - 88 derece FOV.
 • 6,0 mm lens - 78 derece FOV.

[Resim: FPV-Cameras-And-Field-Of-View.jpg]

Genellikle FPV uygulamaları için, daha geniş bir alan görmenize izin verdiği için daha yüksek bir görüş alanına sahip olmak daha iyidir. Bununla birlikte, bu bazen ufkun aşağıda gösterildiği gibi sık sık kavisli olduğu görüntüleri bozabilir. En son dronların bu varil balıkgözü efektinden etkilenmeyen kameraları var  .

Burada, daha geniş görüş alanına sahip bir hava kamerası varil balıkgözü bozulma örneği. 
[Resim: FPV-Camera-Wide-Field-Of-View-With-Barre...Effect.jpg]

Hangi Görüş Alanı En İyisidir?
Bazı pilotlar dar görüş alanı kullanmayı, bazıları ise daha geniş görüş alanı kullanmayı tercih eder. Çeşitli kameraların rahatça uçabileceğiniz bir görüş alanı bulmasını denemek en iyisidir. Bazı FPV kameralar çeşitli lensleri takıp çıkarmanıza izin verir, bu da çeşitli görüş alanlarını kolayca deneyebileceğiniz anlamına gelir.

FPV Kamera - Dinamik Aralık
FPV kameranızın dinamik aralığı, kameranızın bir görüntünün çok karanlık ve çok parlak alanlarındaki ayrıntıları ne kadar iyi kaydedebileceğini belirler. Aşağıda bir örnek gösterilmiştir. Geniş Dinamik Aralık kapalıyken, gölge alanlar Geniş Dinamik Aralık (WDR) etkinleştirildiğindekine kıyasla çok az ayrıntı gösterir.
Genellikle ufka bakacağınız için bu FPV uçuşu için çok önemlidir. Kameranızın dinamik aralığı düşükse, herhangi bir ayrıntı görmenize izin vermeden, zemini siyah yapan ufkun üstüne odaklanır.

Bunun için basit bir çözüm, her zaman daha fazla zemin görmek için kamerayı hafifçe aşağı doğru eğmektir. Daha sonra kamera, gökyüzünü biraz yıkanmış olarak görünür hale getirmek için pozlamayı ayarlayacaktır.
Bir kameranın dinamik aralığı genellikle yayınlanmaz, ancak günümüzde çoğu FPV kamera kutudan çıkar çıkmaz geniş dinamik aralığa sahip olacak şekilde ayarlanmıştır. Satın almadan önce mağaza asistanına sormak veya belirli bir FPV kameranın yorumlarını okumak en iyisidir.
[Resim: FPV-Camera-Wide-Dynamic-Range.jpg]

FPV Kameralar - Kızılötesi Kesim / Hassas
Genelde çoğu kamera, ister FPV için olsun, ister genel hava sinemasında, kızılötesi bir kesme filtresi vardır. IR kesme filtresi, kızılötesi ışığın kamera sensörüne ulaşmasını engeller, çünkü IR ışığı videonun biraz soluk görünmesine neden olabilir.
Kameraya IR kesme filtresi ekleyerek video çok daha parlak ve canlı renklere sahip olur. IR kesme filtreli bir FPV kamera seçmek çok daha iyidir (ürün bundan bahsetmiyorsa, endüstri standardı olarak oluşturulmuş olması nedeniyle).
Şimdi, IR duyarlı bir kameranızın, özellikle de düşük ışıkta olmasını istediğiniz bazı özel durumlar var. IR duyarlı kameralar, alacakaranlıkta ve şafak vaktinde daha iyi görmenizi sağlar, çünkü kameraya daha fazla ışığa izin verirler.
Bununla birlikte, daha düşük renk kalitesine sahip bir uzlaşma vardır. IR bloke kameranın çok daha canlı renklere sahip olduğunu görebileceğiniz ikisi arasında bir karşılaştırma aşağıda gösterilmiştir.

[Resim: FPV-Cameras-IR-Cut-Filter-Sensitive-and-Blocked.jpg]

IR kesme ve IR'ye duyarlı sürümler arasında seçim yapmanızı sağlayan harika bir FPV kamera Runcam Swift  2'dir .

FPV - İletim Menzilini Genişletme
Canlı video iletiminizin aralığı 2,4 km (1,5 mil) ise ve daha fazla uçmak istiyorsanız, video iletim aralığını bazı küçük değişikliklerle genişletebilirsiniz.

Çok Yönlü ve Yönlü Kazanç Antenini Birlikte Kullanma
Canlı video almanın ideal yolu, maksimum videoyu bir yönde elde etmek için her iki yönlü anteni kullanmaktır. Ardından, yönlü antenin dışına ve arkasına hareket ettiğinizde İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!canlı videosunu almak için çok yönlü bir antenle birlikte bir çeşitlilik denetleyicisi kullanın.

Bunun anlamı, uçarken çok yönlü antenin daha güçlü sinyale sahip olacağı alanlar ve yönlü antenin daha güçlü sinyale sahip olacağı diğer alanlar olacaktır. Bir çeşitlilik kontrolörü yönlü anten ile çok yönlü anten arasında geçiş yapar.

Çeşitlilik Kontrolörleri
En az iki kablosuz video alıcısını birbirine bağlamak için bir çeşitlilik denetleyicisi kullanılır. Çok kanallı çeşitlilik denetleyicilerini kolayca satın alabilirsiniz. Birçok İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!meraklısı kendi 2, 4 ve 6 kanallı çeşitlilik panolarını oluşturuyor.
Bir Çeşitlilik Kurulu'nun aynı anda 2 farklı kanal alabilmesi ve otomatik olarak en iyi antene geçebilmesi gerekir. Çeşitlilik Alıcısı olarak da bilinen bir Çeşitlilik Kurulu örneği FR632'dir .

FPV Gece / Yıldız Işığı Kameraları
Yukarıda tartışıldığı gibi, kameraları düşük ışıkta kullanırken, IR'ye duyarlı bir filtreye sahip olmak işleri iyileştirebilir. Ayrıca karanlık koşullarda çalışmak üzere tasarlanmış birkaç uzman kamera da vardır, gün batımı veya güneş doğarken karanlıkta uçmanıza izin verir.
Birçok ülkede, gece uçmak yasal değildir, ancak mümkündür. Burada iki seçenek var. Birincisi , çok düşük aydınlatma hassasiyetinde çalışmasını sağlayan çok düşük lüks hassasiyetine sahip yıldız ışığı FPV kamera kullanmaktır .
Işık hassasiyeti veya minimum aydınlatma, fotoğraf makinesinin kullanılabilir kalitede bir görüntü üretmesi için gereken en küçük ışık miktarını ifade eder. Minimum aydınlatma, lüminesansın bir ölçüsü olan lux (lx) cinsinden sunulur.

Genel olarak, aşırı pozlanmadığı sürece, görüntü sahnede mevcut olan daha fazla ışık daha iyi olacaktır. Işık miktarı yetersizse, görüntü gürültülü veya karanlık olacaktır.

Diğer seçenek, IR filtresi olmayan bir kamera kullanmak ve FPV uçağınızın önünü aydınlatmak için bazı IR LED ışıkları kullanmaktır. Bununla birlikte, bu sadece kızılötesi ışığın sıçrayabileceği diğer nesnelere yakın zemine alçakta uçarken iyi çalışır.

FPV Bilgi ve Temel Kurulum Videosu
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Drone'lar Nasıl Çalışır ve Drone Teknolojisi Nedir? Mehmet 0 2,066 11-05-2020, Saat: 16:37
Son Yorum: Mehmet

Hızlı Menü: