Drone Forum - DroneBilgi.com BİLGİ Yararlı Bilgi ve Dökümanlar v Kışın drone uçururken dikkat edilmesi gerekenler!

Kışın drone uçururken dikkat edilmesi gerekenler!

Mehmet
Kışın drone uçururken dikkat edilmesi gerekenler!
0
237
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Mehmet Forum Kurucusu
**********
Admin
 • Konular119
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 7
Drone'unuzu kışın uçurmak için bir bakışta bir kılavuz yer almaktadır:
 1. Uçuştan önce pillerinizin %100 dolu olduğundan emin olun.

 2. Pillerinizi kullanmadan önce yalıtın.

 3. Kalkıştan önce ve gündüz saatlerinde uçuşunuzu iyi bir şekilde hazırlayın. 

 4. Pervanelerde hasar olup olmadığını kontrol edin.

 5. Sıcaklık donma noktasının üzerinde olsa bile pervanelerinizin uçuş sırasında buzlanabileceğini unutmayın. Bu olursa, uçağınızı yere indirin.

 6. İyi koşullarda uçacağınızdan emin olmak için hava durumu uygulamalarını kontrol edin.

 7. Drone'nuz IP dereceli değilse, yağmurda veya karda uçmanız tavsiye edilmez. Bu koşullarda uçuyorsanız, paketlemeden önce ekipmanınızın tamamen kuruduğundan emin olun.

 8. Asla uçağınızın yeteneklerinin ötesine geçmeyin. Rüzgar hızı direnci, çalışma sıcaklığı, IP derecesi ve pil ömrü açısından yeteneklerini anlayın.

 9. Bir gözünüz uçuş sırasındaki uygulamanızda olsun ve tüm uyarılara uyun.

 10. Uygun giyinmek.
Pillerinizi Hazırlama
Kullanmadan önce pillerinizi  %100 şarj edin . Daha soğuk havalar onları strese sokabileceğinden, güvenilmez olabilecek eski pillerle uçmamanız önerilir. Sonuçta, daha düşük sıcaklıklar uçuş süresinin azalmasına neden olabilir.
Bazı uçaklar için, soğuktan ek koruma sağlamak için pil yalıtım etiketleri mevcuttur. Pillerinizi tam dolu tutmanın yanı sıra uçuştan önce akıllı cihazınızı şarj ettiğinizden emin olun. Ayrıca soğuk havalardan etkilenebilir, bu yüzden izlediğinizden emin olun.
Isıyı içeride tutmak için mümkünse hava aracını ve pilleri yalıtılmış bir kutuya koyun. Taşıma sırasında ekipmanı mevcut en sıcak yerde tutun. Arabadaysanız, bagajda değil arka koltukta tutun.
Uçuş noktanıza geldiğinizde pilleri soğuk bir kutu yerine vücudunuza yakın ceplerde tutun.
 
[Resim: Copy_of_In-Blog_Image_Template_-_2021-12...1639144759]
 
Kalkıştan önce pillerinizin 15°C'de olmasını öneririz.
dji inspire 2 , M300 RTK , dji mavic serisi ve  Matrice 200 serisi gibi bazı DJI modelleri , daha fazla güvenilirlik için pilleri için kendi kendini ısıtma işlevine sahiptir. Uçağa koymadan beş dakika önce kendi kendine ısınma işlevini kullanın.
İhtiyacınız olmayan ilavelerden kaçınarak uçağınızın ağırlığını minimumda tutun. Bu, soğuk havalarda uçağın pillerinden maksimum düzeyde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.
Hazırlık ve Nakliye
Drone'nuzu her uçurduğunuzda hazırlık çok önemlidir, ancak özellikle kışın uçarken önemlidir.
Soğuk havada drone ile seyahate çıkmadan önce öncelikle uçuş yerinizi ve gerekli evrakları planlayın. Görüş alanınızda ne olduğunu bilmeniz için uçuşunuzu karanlık çökmeden önce gündüz saatlerinde planlamanızı öneririz.
Bir resim veya video çekim listesi yapın ve kalkıştan önce neye ihtiyacınız olduğunu öğrenin.
Sıcaklık düşerse veya yağmur yağmaya başlarsa uçağınızı kısa sürede indirmeniz gerekebileceğinden, su üstü gibi zor yerlerde uçmaktan kaçının. Ve daha önce de belirtildiği gibi, daha soğuk havalarda uçuş süresi azaltılabilir.
 
[Resim: Copy_of_In-Blog_Image_Template_-_2021-12...1639144691]
 
Daha soğuk hava üzerlerinde ekstra baskı oluşturacağından pervanelerinizde herhangi bir hasar olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Küçük bir hasar varsa, onları kullanmayın. Uçuşunuza hazırsanız, olumsuz hava koşullarının neden olabileceği zor durumlardan ve gereksiz baskılardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. 
Yağmur, kuvvetli rüzgarlar veya sis gibi düşmanca hava koşullarını planlamanıza yardımcı olması için hava durumu uygulamalarını kullanın. 
Nemden Kaçının
Kış aylarında karşılaşacağınız en büyük sorunlardan biri de uçağınızın nemle temas etmesidir.
Öncelikle, uçağınızı kalkış ve iniş için bir fırlatma rampası kullanın. Bu, dronunuzu kuru tutmanıza ve çamur ve kirden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
IP43 hava koşullarına dayanıklı DJI M200 serisi veya IP45 dereceli bir M300 RTK gibi bir uçağınız yoksa yağmurda veya karda uçmayın.
 
[Resim: Copy_of_In-Blog_Image_Template_-_2021-12...1639144487]
 
Karda uçmanın bazı harika çekimler oluşturabileceğini anlıyoruz, ancak uçağınızı riske atıyorsunuz. Uçarken yağmur veya kar yağmaya başlarsa, kameranızı korumaya yardımcı olmak için uçağınızı geriye doğru uçurabilirsiniz. Ancak, bu yalnızca yetkin bir şekilde yapabiliyorsanız yapılmalıdır. Kameranızı korumak için baskı altında olmadığınız zamanlarda pratik yapmayı deneyin.
Unutmayın, bulutlar da nem içerir, bu yüzden onlara uçmaktan kaçının. Sis ayrıca nem olarak da sayılır ve drone'nuzu görebileceğiniz mesafeyi de sınırlayabilir.
Uçağınızı indirdikten sonra piller ve kamera dahil olmak üzere nem olup olmadığını kontrol edin. Uçağı bir havluyla silin ve paketlemeden önce tamamen kuru olduğundan emin olun. Paketlemeden önce tüm ekipmanı kuruması için gece boyunca dışarıda bırakmanızı öneririz.  
Pervane Buzlanma
Bunun gerçekleşmesi için 0°C'nin altında olması da gerekmez. Buzlanma, uçuş sırasında pervanelerde, pervane hasarına ve aşırı durumlarda drone kazasına neden olabilecek buz birikmesidir.
 
[Resim: Copy_of_In-Blog_Image_Template_-_2021-12...1639144526]
 
Buzlanma, havadaki soğuk sıcaklıklar ve nem kombinasyonu nedeniyle oluşur. 5°C'nin altındaki sıcaklıklarla birlikte bulutlar veya sis içinde uçmak buz birikmesine neden olabilir. Sıcaklığı düşüren pervanenin yüksek hızı nedeniyle 0°C'nin üzerinde oluşabilir.
Uçağınızı uçuş sırasında izleyin ve buzlanma olduğundan şüpheleniyorsanız hemen inin ve uçağınızı kurutun.
Drone'nuzun Yeteneklerini Bilin
Rüzgar, yağmur veya sıcaklık olsun, drone'nuzun operasyonel zarfının ötesine geçmemeniz önemlidir.
Bu bilgiyi uçağınızın kılavuzunda bulabilirsiniz. Ancak yardımcı olması için aşağıdaki tablo, en popüler DJI modellerinin yeteneklerine yönelik bir kılavuzdur.
[Resim: EqKJNP.png]
Drone uçuş
Uçuşunuz sırasında dikkat etmeniz gereken ana alanlar pil sıcaklığı ve voltajıdır ve bunları uçuş uygulamanızdan kontrol edebilirsiniz.

Uçağınızın kullanım kılavuzunda bulunan önerilen pil sıcaklığı aralığında kaldığınızdan emin olun. Akü voltajı için bu, yeşil, sarı veya kırmızı olarak gösterilecektir.

Akü voltajının rengi kırmızıya dönerse veya 3.2'nin altına düşerse, hava aracını derhal yere indirin.

Uçağı kaldırır kaldırmaz, maksimum 3 metrede yaklaşık 60 saniye havada süzülün.

Performanslarının normal olduğundan emin olmak için uçağın, pilin ve uygulamanın davranışını izleyin.
 
[Resim: Copy_of_In-Blog_Image_Template_-_2021-12...1639144812]
 
Uçuşunuz sırasında uçağınızı yumuşak hareketlerle uçurmaya çalışın. Bu, pilin korunmasına yardımcı olur ve gücünüzü boşa harcamaz. Ayrıca, soğuk havanın daha yoğun olmasına neden olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, özellikle 0°C'nin altında uçuyorsanız, uçağınızın daha duyarlı olacağı anlamına gelir.

Eğer alışkın değilseniz bu koşullarda uçarken dikkatli olun. Yağışlara dikkat etmenin yanı sıra, şiddetli rüzgarlar kış aylarında daha yaygın olabilir.

Uçağınızın uçmaya uygun olduğundan emin olmak için uçuşunuzdan önce rüzgar hızını kontrol edin. Rüzgarlar yüksek olduğunda, özellikle bu koşullara alışkın değilseniz dikkatli uçun.

Ayrıca uygulamanızdaki tüm uyarı mesajlarına dikkat etmelisiniz. Uygulama tarafından size verilen tavsiyelere uyun ve yapmanız istenirse inin.

Son olarak, normal uçuşunuza kıyasla uçuş sürenizi sınırlayın. Pilinizi boşalana kadar bitirmeyin. Uçağı indirin ve herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için yukarıda tartıştığımız gibi kontrol edin.

Görüntüler ve Video
Kış ve özellikle kar, bazı çarpıcı videoların ve görüntülerin arka planı olabilir. Ancak, otomatik işlevleri kullanmıyorsanız, en iyi sonuçları almak için kamera ayarlarınızın değiştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz.
 
 
[Resim: Copy_of_In-Blog_Image_Template_-_2021-12...1639143539] 
Karda çekim yapmak, en iyi görüntüler için pozunuzu artırmanızı gerektirir. Tarzınıza ve mevcut ışığa bağlı olarak farklı diyaframları, deklanşör hızlarını ve ISO'nuzu test edin. JPEG formatında çekim yapıyorsanız, görüntünüzün beyaz dengesini de hesaba katmanız gerekir.

Standart ayarlarda doğru renklendirmeyi elde edemiyorsanız, farklı özel ayarlar deneyin. Kışın ve karlı havalarda ND filtre kullanmaktan da faydalanabilirsiniz . Bu, kardan gelen parlak ışık ve yansıyan ışık konusunda size yardımcı olabilir.

Uygun giyinmek
Giydiğiniz şeyin uçuş için doğru olduğundan emin olmalısınız. Kendinizi sıcak tutmak için bol miktarda katman ve bir palto giydiğinizden emin olun.

 
[Resim: Copy_of_In-Blog_Image_Template_-_2021-12...1639142614]
 
Drone pilotları için kış aylarında en faydalı giyim eşyası eldivenlerdir. Uçtuğunuz süre boyunca elleriniz açıkta kalacak, bu yüzden uçma kabiliyetinizi engellemeyecek bir çift eldiven giydiğinizden emin olun.

Uçuş sırasında cihazınıza erişmeye devam edebilmeniz için bir çift dokunmatik eldiven kullanmanızı öneririz. 

Özet
Kışın uçarken yapmanız gereken başlıca şeyler; mantıklı olun, uçuş sürenizi sınırlayın, uçağınızı ve onu kontrol ettiğiniz uygulamayı yakından takip edin ve kendinizi sıcak tutun.

Uçağınızın kullanım kılavuzunu okuduğunuzdan ve sıcaklık vb. parametrelerinde kaldığınızdan emin olun.

Tamamen uçmaktan kaçınmayın. Kış, farklı bir perspektiften benzersiz fotoğraflar çekmek için yılın harika bir zamanı. Yukarıdaki ipuçlarını takip etmek ve pilot olarak yetenekleriniz dahilinde kalmak sizi ve uçağınızı güvende tutacaktır.
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Hızlı Menü: