Drone Forum - DroneBilgi.com DJI Phantom Serisi Phantom 4 PRO Mükemmel Havadan Çekim İçin En İyi DJI Phantom 4 Pro Kamera Ayarları

Mükemmel Havadan Çekim İçin En İyi DJI Phantom 4 Pro Kamera Ayarları

Mehmet
Mükemmel Havadan Çekim İçin En İyi DJI Phantom 4 Pro Kamera Ayarları
0
1881
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Thumbs Up 
Şuan Offine!
Mehmet Forum Kurucusu
**********
Admin
 • Konular119
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 7
[Resim: ngcb28]
İşte Phantom 4 Pro için en iyi kamera ayarları. İster Phantom 4 Pro'nuzla fotoğraf çekin, ister çekim yapın, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli kamera ayarları vardır.

Phantom 4 kamera başlangıçtan itibaren doğru şekilde kurulmazsa, hava filmi yüksek kalitede olmayacaktır. Ayarları doğru yapmak ve ihtiyacınız olan hava filmini üretmek bir dizi üst geçidi gerektirebilir.

Ayrıca, Phantom 4 kamera çekimden önce ve çekim sırasında doğru şekilde ayarlanırsa, video veya fotoğraf düzenleme yazılımınızla çok az çalışma yapar veya hiç çalışmaz.

Aşağıda, Phantom 4 kamera için en iyi değerleri ve ayarları bulacaksınız. Her kamera ayarının ne yaptığını açıklıyoruz, bu nedenle çeşitli durumlarda veya çekim yaparken neyin değiştirilmesi gerektiğini biliyorsunuz.

Yol boyunca, daha fazla bilgi edinmek için bazı müthiş videolarımız ve bağlantılarımız var.

DJI Phantom 4 En İyi Kamera Ayarları

Phantom 4 Pro kamera ayarlarına erişmek için, DJI Go 4 uygulamasındaki kırmızı deklanşör düğmesinin (simge içeren 3 satır) altındaki simge olan gelişmiş kamera ayarlarına tıklayın.

Burada Diyafram, Kamera ve Dişli ikonu olmak üzere 3 ikonumuz var. En iyi hava fotoğraflarını ve filmlerini elde etmenize yardımcı olmak için her birindeki ayarların ve değerlerin her birini inceleyeceğiz.

Phantom 4 diyafram simgesiyle başlayalım.

Diyafram Simgesi
Phantom 4 Pro diyafram kamera ayarı altında aşağıdaki seçeneklere sahipsiniz;
 • Oto

 • Diyafram Önceliği

 • Deklanşör hızı

 • Manuel
Otomatik Ayar
Otomatik seçildiğinde, ISO, diyafram ve deklanşör hızı için Phantom 4 kamera ayarları otomatik olarak kameranın manzarayı ve aydınlatmayı nasıl alacağına göre ayarlanır.

Diyafram Önceliği
Diyafram önceliği seçiliyken, obtüratör hızı ve ISO otomatik olarak ayarlanırken diyafram ayarı uçuş sırasında değiştirilebilir.
Diyafram , fotoğrafçılığın üç temel direğinden biridir. Diğer ikisi ISO ve Enstantane Hızıdır. Diyafram açıklığı bulanıklaştırarak veya her şeyi odaklayarak fotoğrafa bir boyut ekler.
Diyafram, ışığın kameraya girmek için geçtiği bir mercekteki açıklık olarak tanımlanabilir. Delik büyüdükçe daha fazla ışık girer ve delik küçüldükçe ışık azalır.
Diyafram f-durakları ile ölçülür . Örneğin f / 2.8, f / 4, f / 5.6, f / 8, f / 22 vb.
Bir f-noktasından diğerine geçmek, lensinizdeki açıklık miktarını (ve geçen ışık miktarını) iki katına çıkarır veya yarıya indirir.
Şimdi, enstantane hızındaki bir duraktan diğerine değişiklik, içeri giren ışık miktarını iki katına çıkarır veya yarıya indirir. Bu, birini arttırır ve diğerini azaltırsanız, aynı miktarda ışığın girmesine izin verdiğiniz anlamına gelir.
İşte fotoğraftaki diyaframı açıklayan müthiş bir video.

Enstantane Hızı Önceliği
Phantom 4 Pro Obtüratör Hızı öncelik ayarı, yukarıdaki Diyafram Önceliği ayarının tam tersidir. Obtüratör Hızı seçildiğinde, diyafram açıklığı ve ISO otomatik olarak ayarlanırken, obtüratör hızı ayarı uçuş sırasında değiştirilebilir.

Enstantane Hızı
Obtüratör Hızı, harika hava fotoğrafçılığı için belki de en önemli kamera ayarıdır.
Fotoğraf makinesinin deklanşörü, ışığın CCD veya CMOS'a ulaşmasına izin verilen süreyi kontrol eder (basit bir ifadeyle CCD / CMOS, dijital görüntü piksellerinin oluşturulduğu yerdir). Enstantane hızları bir saniyenin katları olarak gösterilir.
1/500 sn
1/60 sn
1/30 sn
1/15 sn
1/8 sn

Obtüratör hızı ayarı, bir resimdeki hareketi kontrol etmek için çok yaratıcı bir ayardır.

Manuel
Phantom 4 Pro manuel kamera ayarı ile artık ISO, Diyafram ve Deklanşör Hızını kontrol edebilirsiniz.

Phantom 4 Manuel Kamera Ayarlarını Seçme
ISO - Gün boyunca havadan çekim için ISO 100'de başlayın. Akşam veya gece hava çekimi için, ISO 400, 800, hatta 1600 çalışacaktır.
Obtüratör Hızı - Saniyede çekim yaptığınız kare sayısı ne olursa olsun, obtüratör hızı için 2 ile çarparsınız. Yani saniyede 60 kare çekiyorsanız, deklanşör hızını 120 olarak ayarlarsınız. Veya 30 fps'de çekim yapıyorsanız, deklanşör hızı 60'a ayarlanmalıdır.

Diyafram - Diyaframı çok ayarlamak, güneşli veya bulutlu veya her ikisinden de biraz varsa hava koşullarına bağlıdır. Açıklık değeri yükseldikçe, görüntü koyulaşır ve açıklık değerlerinin alt ucunda görüntü parlaklaşır.

Güneşli 16 adlı bir kural var. Bu kural, bir fotoğraf için iyi bir pozlama belirlemenin basit bir yoludur. Açık güneşli bir günde, f / 16 diyafram açıklığı kullandığınızda, bu kural ISO'nuzun karşılıklı değerine (1 / ISO değeri) eşit bir enstantane hızı önerir.

Örneğin ISO 100'de, saniyenin 1 / 100'ü deklanşör hızını kullanın. ISO 200'de, 1/200 saniye deklanşör hızı kullanın.
İşte Sunny 16 kuralının ne olduğunu açıklayan müthiş bir makale ve aynı makaledeki aşağıdaki görüntü, çeşitli hava koşullarında diyafram, ISO ve enstantane hızınız için bir kılavuzdur.

[Resim: Aerial-Photography-Aperture-And-ISO-Values.jpg]
 
EV (Pozlama Değeri) - Çekim yaparken EV'yi yakından izleyin. En iyi hava çekimleri için sıfıra yakın veya her iki tarafta hafif bir bit olmalıdır.
Not: Kamera lens filtrelerini kullanmak, farklı hava koşulları için birçok filtreyle en iyi hava çekimlerini yakalamak için müthiş bir yoldur. 

Kamera simgesi
Gelişmiş kamera ayarlarını tıklayın ve kamera için orta sekmeyi seçin.

DJI Phantom 4 Pro Video Boyutu
Havadan çekim yaparken en iyi seçenek 4k video çözünürlüğünde çekim yapmaktır. 4096 x 2160 ve 3840 x 2160 olan 2 adet 4k video çözünürlüğü seçeneği vardır.

Daha sonra saniyede 24, 30, 48 ve 60 karede 4k olarak çekim yapabilirsiniz. 48 veya 60 FPS film, gerektiğinde saniyede 24 veya 30 kareye gitmenizi sağlar.

Phantom 4 Pro Video Formatı 
Bu, kaydedilmekte olan videonun dosya türü ve biçimidir. Seçenekler aşağıdaki gibidir;
 • MP4 - videoyu bir Windows bilgisayara kaydediyorsanız MP4 kullanarak kaydedin.

 • MOV - Apple bilgisayar kullanıyorsanız MOV video formatında kaydedin.
NTSC / PAL
Phantom 4 Pro NTSC / PAL kamera ayarı aşağıdaki sebeplerden dolayı önemlidir;
NTSC , Ulusal Televizyon Standartları Komitesi'nin kısaltmasıdır. NTSC, renk iletimi için elektrik gücünün 60 hertz'de üretildiği Amerika Birleşik Devletleri'nde standart yayın biçimidir.

PAL , Faz Değiştirme Hattı anlamına gelir. Renk iletimi için elektrik gücünün 50 hertz'de üretildiği Avrupa, Avustralya ve Asya'nın bazı bölgelerinde standart yayın biçimidir.

NTSC videoyu bir DVD'ye kopyalayıp sanki bir Avrupa DVD oynatıcısında oynatmaya çalışmış gibi , doğru NTSC / PAL yayın formatında film çekmek önemlidir .

Phantom 4 Pro Beyaz Dengesi
Beyaz dengesini elde etmek son derece önemlidir. 6 seçeneğiniz var. Otomatik çok iyi. Ancak, hava durumuna bağlı olarak Güneşli veya Bulutlu'yu seçmek daha iyidir.

İç mekanda yapay ışık altında flüoresan ve flüoresan ışık altında çekim yapıyorsanız akkor kullanılır. Havadan çekim yaparken bunlar seçenek olmaz.

Özel seçenekle, 2000 Kelvin'de soldan 10.000 Kelvin renk sıcaklığında sağa kaydırabilirsiniz. İşte Beyaz Dengesi'ni ayarlamanızda size rehberlik etmek için kullanabileceğiniz bir grafik.

[Resim: Phantom-4-Pro-Whilte-Balance-Settings.jpg]
 
Phantom 4 Pro'da Stil Kamera Ayarı
Standart, Manzara ve Yumuşak olmak üzere 3 x Phantom 4 Pro stil ayarı vardır. Özel bir ayar da vardır.
Her birinin Netlik, Kontrast ve Doygunluk değerleri vardır. Aralık, her biri için -3 ila +3 arasındadır.

Çoğu Phantom 4 Pro hava görüntü yönetmeni Standart seçeneğini seçer. Ardından, video düzenleme yazılımını kullanarak stüdyodaki netliği, kontrastı ve doygunluğu geri ayarlarlar.

Film ve fotoğraf çekimlerinde Keskinlik, Kontrast ve Doygunluk hakkında biraz daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
Netlik: Fotoğrafta, netlik , fotoğrafçının kullandığı lens, kamera ve çekim tekniği gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak görüntüde elde edilen ayrıntı düzeyidir.

Kontrast: Film yapımcıları kontrast hakkında konuştuğunda, görüntünün ton aralığından bahsediyorlar. Kontrast basitçe farktır. Filmde kontrast genellikle ton ve ton olarak ifade edilir, nesnelerin parlaklığını gösterir.
Doygunluk: İnsanlar rengi ton, değer ve doygunluk olmak üzere 3 ana şekilde değerlendirir. Renk doygunluğu , bir görüntüde gösterildiği gibi bir rengin yoğunluğu ve saflığıdır. Bir rengin doygunluğu ne kadar yüksek olursa, o kadar canlı ve yoğundur. Bir rengin doygunluğu ne kadar düşük olursa, gri tonlamada saf griye o kadar yakın olur.

Phantom 4 Pro'da Renk Profilleri
Bu renk profilleri dijital filtrelerdir. Bunlar daha canlı ve daha canlı olabilen çeşitli renkler verir. Belki de en iyi seçenek, renk profili olmadan çekim yapmaktır ve post prodüksiyonda düzenleyebilirsiniz.

Phantom 4 Pro'da Kamera Video Kodlaması
Phantom 4 Pro kamera video kodlaması için 2 seçenek vardır . Bunlar H264 ve H265.
H.264 , dijital videoyu saklandığında veya aktarıldığında daha az kapasite alan bir formata dönüştürme işlemi olan video sıkıştırma için bir endüstri standardıdır. Video sıkıştırma (veya video kodlama), dijital televizyon, DVD-Video, mobil TV, video konferans ve internet video akışı gibi uygulamalar için önemli bir teknolojidir.

[url=https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Video_Coding][/url]Yüksek Verimli Video Kodlama (HEVC) olarak da bilinen H.265 , yukarıdaki H.264'ün ardılı olan bir video sıkıştırma standardıdır. H.264 ile karşılaştırıldığında, HEVC aynı video kalitesinde% 25 ila% 50 daha iyi veri sıkıştırma ve aynı bit hızında önemli ölçüde iyileştirilmiş video kalitesi sunar . 8k UHD dahil 8192 × 4320'ye kadar çözünürlükleri destekler.

Phantom 4 Pro ile H.264'te saniyede 60 kare hızında yalnızca 4k çözünürlükte çekim yapabilirsiniz, bu nedenle bu seçeneği belirleyin. H.265 ile çekim yapmak istiyorsanız, saniyede 30 kare hızında çekim yapın.

Dişli Sekmesi
Phantom 4 Pro gelişmiş kamera ayarlarında dişli çark simgesini seçin. Burada bu Phantom 4 Pro kamera ayarlarını gözden geçireceğiz.

Histogram 
Fotoğraftaki bir  histogram , görüntünüzün ton değerlerinin grafiksel bir temsilidir. Fotoğrafınızda bulunan, siyahtan (% 0 parlaklık) beyaza (% 100 parlaklık) kadar değişen belirli parlaklık tonlarının miktarını gösterir.
Bir çekimin düşük veya aşırı pozlanmış olup olmadığını gösterir. Düğmeyi sağa kaydırarak bu ayarı açın.
Çekim yaparken histogramı izlemek iyidir. Çekim yaparken, değerleri ortada ve çevresinde tutmak istiyorsunuz.

Ön LED'ler Otomatik Kapanma
Phantom 4'teki ön LED'lerin çekimlerinizin ışığını etkilemesini istemediğiniz için bunu kapatmak için sağa kaydırabilirsiniz.
Şimdi, ön LED'ler quadcopter'in yönünü gösterir. Phantom 4 Pro açıldığında ön LED'ler sabit kırmızı renkte yanar.
Arka LED'ler, Phantom 4'ün durumuna bağlı olarak kırmızı, yeşil ve sarı ışıklarla quadcopterin uçuş durumu içindir.
Arka LED'lerin tam gösterge açıklamaları için Phantom 4 Pro kılavuzunun Sayfa 14'üne bakın.

Aşırı Maruz Kalma Uyarısı
Bu ayarı açın. Bir görüntü olması gerekenden daha parlak olduğunda, aşırı pozlanmış olarak kabul edilir. Pozlama sırasında çok fazla ışığa izin verildiğinde, sonuç aşırı parlak bir fotoğraf olur.
Odak Yardımcısı
Hem AF hem de MF Yardımcısı'nı açın. AF, Otomatik Odak ve MF için Manuel Odak anlamına gelir.
Manuel Odaklama ve Manuel Odaklama
Otomatik Odaklama veya Manuel Odaklama hakkında size fikir ve bilgi veren en iyi makale .
Bu sonraki videoda Sürekli Otomatik, Tek ve Manuel dahil olmak üzere birçok kameradaki çeşitli odak seçenekleri açıklanmaktadır.

Kafes
Kameranızdaki Phantom 4 Pro Grid ayarı, yatay görünümün oranlarını değerlendirmenize olanak tanıyan yatay ve dikey çizgiler gösterir.
Buna Üçler Kuralı da denir. Bunun amacı, konunuzu yatay bir çizginin dikeyine yerleştirmektir. Konunuz kavşaklar boyunca olmalıdır.
Phantom 4 Pro kamera ayarlarında GRID seçenekleri aşağıdaki gibidir;
 • Yok

 • GRID Hatları

 • Izgara + Köşegenler
Başlangıçta, GRID hatlarını açmak genellikle iyidir. Izgara çizgileri açıkken, kamera gimbalinizin ufuk çizgisi, ufuk veya hangi manzarayı çektiğinizle mükemmel bir şekilde hizalandığını görebilirsiniz.

Merkez Puanları
Merkez Noktaları fotoğraftaki ilgi noktasını konumlandırmaya yardımcı olur. Bildiğimiz gibi, fotoğrafın tam merkezinde ilgi çekici noktaya sahip olmak her zaman en iyi çekim değildir.

Merkez Noktaları kullanmak, ayrıca aşağıdaki nehirler veya demiryolu rayları vb. İle çok yardımcı olur. Bir konuyu otomatik olarak takip etmek istiyorsanız, Phantom 4 Pro piyasadaki en iyi dronlardan biridir. Tüm Phantom 4 Pro akıllı uçuş modları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Phantom 4 Pro kamera ayarlarında, kapatma seçeneği de dahil olmak üzere aşağıdaki Orta Noktalara sahipsiniz.
 • Yok

 • Daire

 • Çapraz

 • Dar Haç

 • Kare (Merkez Noktası Yok)

 • Kare (Merkez Noktalı)

 • Parantez (Merkez Nokta Yok)

 • Braket (Merkez Noktalı)
Anti-Flicker
Phantom 4 Pro titreşim önleme ayarları aşağıdaki gibidir;
 • Oto

 • Avrupa'daysanız 50 Hz

 • Amerika Birleşik Devletleri'nde iseniz 60 Hz
Phantom 4 Pro titreşimsiz kamera ayarı, sel aydınlatması, sokak aydınlatması veya iç mekanda uçuş gibi yapay ışıkta video kaydederken kullanılır.
Şimdi, yanlış Hz'i seçerseniz, çekimlerinizde titreşim etkisi olur. Ayrıca, Phantom 4 Pro titreşim önleyici bu makalenin en üstünde belirtilen PAL / NTSC ile eşleşmelidir. Bu PAL için 50 Hz ve NTSC için 60 Hz'dir.

Dosya Dizini Modu
Dosya dizini modu, DJI'nin dosyaları bellek kartına nasıl kaydettiğidir. Şimdi, dosyalar bir bilgisayara taşındığında ve kart Phantom 4'e geri konduğunda, dosya dizini modu sonraki videolarınızın adlarını belirler. Sıfırlama sırasında orijinal ismine geri dönecektir. Sürekli ile, dosya adı sırasında devam eder.
 • Sıfırla

 • Sürekli
“Sürekli” en iyi seçenektir.

En İyi Phantom 4 Kamera Ayarları Eğitimi
Phantom 4 muazzam bir manuel kamera ayarı yelpazesine sahiptir. Çoğu durumda, otomatik kamera ayarının kullanılması sahneyi doğru şekilde yakalamaz. Kamera ayarlarını manuel olarak değiştirmeniz ve seçmeniz gerekir.
Bu sonraki video eğitimi, koşullar ne olursa olsun en iyi hava filmi ve fotoğrafları elde etmek için Phantom 4 kamerayı nasıl kullanacağınızı gösterecektir.


İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DJI Phantom 4 PRO Drone Özellikleri Mehmet 0 841 25-04-2020, Saat: 15:47
Son Yorum: Mehmet

Hızlı Menü: