Drone Forum - DroneBilgi.com BİLGİ Yararlı Bilgi ve Dökümanlar v Quadcopter Pervaneleri ve Motorlarlı Nasıl Çalışır?

Quadcopter Pervaneleri ve Motorlarlı Nasıl Çalışır?

Mehmet
Quadcopter Pervaneleri ve Motorlarlı Nasıl Çalışır?
0
2728
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Mehmet Forum Kurucusu
**********
Admin
 • Konular119
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 7
[Resim: How-A-Quadcopter-Flies-Using-Propeller-A...822230.jpg]

Drone motoru ve pervane yönü, tasarımla birlikte bir quadcopter'in nasıl çalıştığını gösteriyor.

Quadcopter'lerin herhangi bir yönde uçması çok kolaydır. Ayrıca süper yumuşak bir şekilde yerinde durabilirler. Mühendislik ve tasarım, uçuş için normal bir uçak veya helikopterden farklıdır.

Bu yazıda bir quadcopter'in nasıl uçtuğuna, gerekli motor yönüne, konfigürasyona, kuruluma, pervane tasarımına, quadcopter motor itme gücüne ve gerekli hesaplamalara bakıyoruz.

Bir quadcopter'ın nasıl uçtuğuna dair daha fazla okumak için bazı mükemmel videolar ve çok ilginç ilgili makalelere bağlantılar da var.

Quadcopter Nasıl Çalışır?
Bir quadcopter herhangi bir yöne uçabilir, uzaktan kumanda çubuğuna dokunduğunuz anda yükselir veya alçalır. Dronlar ayrıca programlanmış ara nokta navigasyon yazılımı ile bağımsız olarak uçabilir ve noktadan noktaya herhangi bir yönde uçabilir. Şimdi bunu mümkün kılan quadcopter teknolojisine bakalım.

Drone'nun motor dönüşü ve hızı pervane yönü ile alakalıdır, bu da uçuş ve manevra kabiliyetini mümkün kılar.

Quadcopter'in uçuş kontrolörü, motorlara elektronik hız kontrol devreleri (ESC) üzerinden itme, RPM, (Dakikadaki Devir) ve yön bilgileri gönderir. Uçuş kontrolörü ayrıca quadcopter motorlarına itme ve rotor hızında sinyal vermeden önce IMU, Gyro ve GPS verilerini birleştirecektir .

Günümüzün drone ve quadcopter teknolojisi modern olsa da, uçak uçuşu, yerçekimi, aksiyon ve reaksiyon çiftlerinin eski prensiplerini kullanıyorlar.

Quadcopterler, pervaneler ve motor tasarımının üretiminde, tüm uçuşu etkileyen ( ağırlık, kaldırma, itme ve sürükleme ) 4 kuvvet de önemli hususlardır.

Matematik, quadcopter motor itme kuvvetini hesaplamak için kullanılırken, uçak aerodinamiği pervane tasarımı ve quadcopter'in üstünde, altında ve etrafında havanın hareketi için kullanılır.

Quadcopter Nasıl Çalışır?
Küçük bir tecrübeyle, bir quadcopter uçurmak otomatik hale geldi. Quadcopter'i uçmasını istediğiniz yöne gönderen Uzaktan Kumanda Yer İstasyonundaki çubukları hareket ettiriyorsunuz. Motorların veya pervanelerin ne yaptığını düşünmemize gerek yok.

Diyelim ki quadcopter'ınız düzgün uçmuyor. Belki bir yöne doğru çekiyor veya düzgün bir şekilde gezinmiyor. Bir quadcopter'in nasıl çalıştığını ve uçtuğunu anlamak, özellikle görsel bir inceleme bir hata göstermiyorsa, sorunu bir motor veya pervane ile bulmanıza yardımcı olacaktır.

Quadcopter pervane tasarımını ve motor itişini anladığınızda, quadcopter'ınızda kamerayı çıkarma ve Uçuş Süresi veya Lidar sensörü gibi başka bir yük yükleme gibi değişiklikler yapabilirsiniz .

Farklı bir yük ile uçmanın, dronun kontrolü, uçuşu ve dengesi üzerinde bir etkisi olacaktır. Daha sonra farklı bir yük, farklı quadcopter motor itişini gerektirecektir.

Kendinizin inşa ediyorsanız veya dörtlü tasarlıyorsanız, motor ve pervane tasarımını anlamak temel gereksinimdir. Doğru quadcopter motor konfigürasyonuna, eşleşen pervanelere, elektronik hız kontrol devrelerine, IMU ve GPS ile birlikte doğru gövdeye uymanız gerekir.

Tamam, şimdi bir drone'nun nasıl uçtuğuna ve özellikle de quadcopter pervanesi ve motor yönü ve tasarımına bakalım.

Quadcopter Motor ve Pervane Yönü Açıklaması
Quadcopter Nasıl Uçar?
Temel olarak, uzaktan kumanda üzerindeki hareket, merkezi uçuş kontrolörüne sinyaller gönderir. Bu merkezi uçuş kontrolörü bu bilgileri her motorun Elektronik Hız Kontrolörlerine (ESC) gönderir ve bu da motorlarını hızı arttırmaya veya azaltmaya yönlendirir.

Uzaktan Kumandalı Çubuk Hareketi → Merkezi Uçuş Kontrolörü → Elektronik Hız Kontrol Devreleri (ESC'ler) → Motorlar ve Pervaneler → Quadcopter Hareketi.

Merkezi Uçuş Kontrolörü
Şimdi merkezi uçuş kontrolörü de quadcopterde ise IMU, Jiroskop, GPS modülleri ve engel algılama sensörlerinden bilgi alıyor. Programlanmış uçuş parametreleri ve algoritmaları kullanarak hesaplamaları yapar, ardından bu verileri elektronik hız kontrol cihazlarına gönderir.

Aslında, çoğu uçuş kontrolörü, quadcopter uçuşunu ve dengesini kontrol etmek için IMU, GPS, Jiroskop ve daha birçok özelliği kapsar. Çoğu zaman, artıklık ve Eve Dönüş gibi diğer güvenlik özellikleri için çift IMU'ları vardır.

Merkezi bir uçuş kontrolörüne örnek olarak yeni DJI N3 Uçuş Kontrolörü verilebilir. Çok fazla özelliğe sahiptir ve çeşitli motorlarla çalışabilir.

Elektronik Hız Kontrol Devreleri (ESC'ler)
Quadcopter Motor Yönü İçin Elektronik Hız Kontrolü her quadcopter motorunda Elektronik Hız Kontrolü (ESC) adı verilen bir devre bulunur . Elektronik hız kontrolörü, bir elektrik motorunun hızını, yönünü ve frenini değiştirmek amacıyla elektronik bir devredir.

Elektronik Hız Kontrolörleri, modern dörtlüler için önemli bir bileşendir. Motorlara yüksek güç, yüksek frekans, yüksek çözünürlüklü 3 fazlı AC gücü sunarlar. Aynı zamanda bu ESC'ler gerçekten küçük ve kompakttır.

Quadcopters ve dronlar tamamen pervaneleri çalıştıran motorların değişken hızına bağlıdır. Motor / pervane hızındaki bu geniş varyasyon ve RPM itme ve kontrolü, quadcopter'e uçmak için gerekli tüm kontrolü sağlar.

Drone Propulsion Sistemi
ESC'ler, drone propulsion sisteminin çok önemli bir bileşenidir. ESC'lerin uyumlu pervanelere sahip olması gereken eşleşen drone motorları olması gerekir. İşte bir drone motor ve tahrik propulsion bileşenlerin listesi;
 • Motor Statoru
 • Motor Zili (rotor)
 • Sargılar
 • yatak
 • Soğutma sistemi
 • Elektronik Hız Kontrol Cihazları
 • ESC Güncelleyici
 • Pervaneler
 • kablolama
 • Kol
Quadcopter Motorlu Pervane Yönü
Dikey Kaldırma - Quadcopter Motorlu Pervane Yönü
Bir quadcopter'in havaya yükselmesi için, yerçekimi kuvvetine eşit veya bu kuvveti aşan bir kuvvet oluşturulmalıdır. Bu, yukarı ve aşağı kuvveti kontrol etmeye gelen uçak asansörünün arkasındaki temel fikirdir .

Şimdi, quadcopters, quadcopter'e karşı yerçekimi kuvvetini temel olarak kontrol etmek için motor tasarımı ve pervane yönünü kullanır.

Quadcopter pervane kanatlarının eğrilmesi havayı aşağı doğru iter. Tüm kuvvetler çiftler halinde ( Newton Üçüncü Yasası ) gelir, yani her eylem kuvveti için eşit (boyutta) ve zıt (yönde) reaksiyon kuvveti vardır. Bu nedenle, rotor havayı aşağı iterken, hava rotoru yukarı iter. Rotorlar ne kadar hızlı dönerse, kaldırma da o kadar büyük olur.

Vurgulu Hareketsiz - Vurgulu olmak için, dört rotorun net itişi drone'yu yukarı iter ve aşağı çeken yerçekimi kuvvetine tam olarak eşit olmalıdır.

Tırmanış -  Dört quadcopter rotorun itme gücünü (hızını) artırarak, yukarı doğru kuvvet ve ağırlık çekiminden daha büyük olur.

Dikey İniş - Geri düşme, tırmanışın tam tersini gerektirir. Net kuvvet aşağıya gelecek şekilde rotor itme kuvvetini (hız) azaltın.

Quadcopter Pervane Yönü - Yaw, Pitch, Roll
Quadcopter motoruna ve pervane kurulumuna girmeden önce, gezinirken ileri, geri, yanlara veya dönerken kullanılan terminoloji hakkında biraz bilgi verelim. Bunlar Pitch, Roll ve Yaw olarak bilinir.

Yaw - Bu, quadcopterin başının sağa veya sola döndürülmesidir. Quadcopter'ı döndürmek temel harekettir. Çoğu dronda, sol gaz çubuğunu sola veya sağa kullanarak elde edilir.

Pitch - Bu, quadcopter'in ileri ve geri hareketidir. İleri Atış, genellikle gaz kolunu ileri doğru iterek elde edilir, bu da quadcopter'i eğip ileriye doğru hareket ettirir. Geri eğim, gaz kolunu geriye doğru hareket ettirerek elde edilir.

Roll - Çoğu insan Roll ve Yaw'ı karıştırır. Rulo, quadcopter'i sola veya sağa doğru yana doğru uçurur. Rulo sağ gaz kolu tarafından kontrol edilir ve sağdan soldan uçar.

Yuneec Q500 4k quadcopter gibi yüksek teknoloji dronlarının çoğu 2 farklı şekilde uçmanızı sağlar. Drone'yu sanki pilotmuşsunuz gibi
quadcopterde uçabilirsiniz. Drone size doğru geliyorsa veya sizden uzaklaşıyorsa kontrol çubuklarını rulo üzerinde farklı şekilde kullanıyorsunuzdur.

İşte size yuvarlanma, eğim ve sapma hareketlerinin ne olduğunu çok basit bir şekilde gösteren kısa bir video.Yaw için Quadcopter Motor Yönü
Sapma, quadcopter kafasının sağa veya sola sapması veya dönmesidir. Çubuğu sola veya sağa hareket ettirmek, quadcopter'i sola veya sağa döndürür.

Uzaktan kumanda yer istasyonundaki hareket, uçuş kontrolörüne sinyaller gönderir ve bu da motor konfigürasyonunu ve motorlara hızı kontrol eden quadcopter ESC devreleri için veri gönderir.

Bunun nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki quadcopter pervane yapılandırma şemasına bakın. Diyagram, 1'den 4'e kadar etiketlenmiş rotorlarla yukarıdan bakılan bir DJI Phantom 3 quadcopteridir.

[Resim: How-A-Quadcopter-Works-With-Motor-Propel...ection.jpg]

Quadcopter Motor Pervanesi Yönüyle Nasıl Çalışır
Yukarıdaki şemada, 2/4 motorlar saat yönünün tersine (CCW motorlar) ve 1/3 motorlar saat yönünde (CW motorlar) dönerek quadcopter motor yapılandırmasını görebilirsiniz. Ters yönde dönecek şekilde yapılandırılmış iki quadcopter motoru seti ile toplam açısal momentum sıfırdır.

Açısal momentum, doğrusal momentumun dönme eşdeğeridir ve açısal hızın atalet momenti ile çarpılmasıyla hesaplanır. Nedir eylemsizlik momenti? Rotasyonla ilgilenmesi dışında kütleye benzer. Açısal momentum, rotorların ne kadar hızlı döndüğüne bağlıdır.

Kavramsal olarak, eylemsizlik momenti, nesnenin açısal hızdaki değişime karşı direncini temsil ettiği düşünülebilir  .

Quadcopter motorlarında tork yoksa, toplam açısal momentum sabit kalmalıdır, bu sıfırdır. Yukarıdaki quadcopter'in açısal hareketini anlamak için, pozitif açısal momentuma sahip 2 ve 4 mavi saat yönünün tersine rotorları ve negatif açısal momentuma sahip yeşil saat yönünde quadcopter motorlarını düşünün. Her motora sıfıra eşit bir -4, +4, -4, +4 değeri atayacağım

Drone'yu sağa döndürmek için, motorun 1 açısal hızında bir düşüş -4 yerine -2 açısal momentumuna sahip olur. Başka bir şey olmasaydı, quadcopter'in toplam açısal momentumu şimdi +2 olurdu. Şimdi, bu olamaz. Drone şimdi saat yönünde dönecek, böylece drone gövdesinin açısal momentumu -2.

Rotor 1'in dönüşünün azaltılması gerçekten de drone'nun dönmesine neden oldu, ancak aynı zamanda bir soruna neden oluyor. Ayrıca motor 1'den itme gücünü azalttı. Şimdi net yukarı doğru kuvvet yerçekimi kuvvetine eşit değil ve quadcopter iniyor.

Ayrıca quadcopter motor itme aynı değildir, bu nedenle quadcopter dengesiz hale gelir. Quadcopter motor 1 yönünde aşağı doğru eğilir.

Drone'u yukarıdaki dengesizlikleri yaratmadan döndürmek için, motor 1 ve 3'ün dönüşünde, rotor 2 ve 4 için dönüşte bir artışla bir azalma gerekir.

Rotorların açısal momentumu hala sıfıra eklenmez, bu nedenle drone gövdesi dönmelidir. Bununla birlikte, toplam kuvvet yerçekimi kuvvetine eşit kalır ve drone durmaya devam eder. Alt itme rotorları çapraz olarak birbirine zıt olduğundan, drone hala dengeli kalabilir.

Pitch And Roll İçin Quadcopter Pervane Yönü
Çoğu quadcopter simetrik olduğundan (örneğin DJI Phantom 4 , Autel X-Star ve Holy Stone HS 100  drone), ileri veya geri hareket arasında bir fark yoktur. Aynı zamanda yan yana hareket için de aynıdır. Nasıl ileri uçulacağını da geriye ya da yanlara nasıl uçulacağını da açıklar.

İleri uçmak için, rotor 3 ve 4'ün (arka motorlar) dörtlü motor rpm'sinde (dönüş oranı) bir artış ve rotor 1 ve 2'nin (ön motorlar) oranını azaltmak gerekir. Toplam itme kuvveti ağırlığa eşit kalacaktır, bu nedenle drone aynı dikey seviyede kalacaktır.

Ayrıca, arka rotorlardan biri saat yönünün tersine ve diğeri saat yönünde döndüğü için, bu motorların artan dönüşü hala sıfır açısal momentum üretecektir. Aynı şey ön rotorlar için de geçerlidir ve bu nedenle drone dönmez.

Bununla birlikte, drone'nun arkasındaki daha büyük kuvvet, ileri doğru eğileceği anlamına gelir. Şimdi tüm rotorlar için itme kuvvetinde hafif bir artış, bir ileri hareket bileşeni ile birlikte ağırlığı dengelemek için bir bileşene sahip olan bir net itme kuvveti üretecektir.

Quadcopter Nasıl Çalışır?
İşte bir quadcopter'in nasıl çalıştığını ve uçtuğunu çok kolay bir şekilde açıklayan mükemmel bir video.Bu sonraki videoda quadcopter motor yönü anlatılıyor.Quadcopter Motorlar Nasıl Çalışır?
Yukarıda, quadcopter motorlarının ve pervanelerinin nasıl çalıştığını gördük. İşte en iyi markalarla birlikte motor teknolojisindeki en son tasarımlara ve yeniliğe bakan quadcopter motorları hakkında bazı ek bilgiler.

Fırçasız Quadcopter Motorları
Son birkaç yıl içinde piyasaya sürülen ve devam eden neredeyse tüm quadcopters fırçasız elektrik motorları kullanıyor. Quadcopter fırçasız motorlar, fırçalı bir motordan daha verimli, daha güvenilir ve daha sessizdir. Motor tipi ve tasarımı çok önemlidir. Daha verimli bir motor daha az pil tüketimi ve daha fazla uçuş süresi anlamına gelir.

Bir quadcopter için stabilite çok önemlidir, bu nedenle üst motorlar motorda çok az titreşim üretir, bu da uçuş kontrolörünün quadcopter'i sabit tutmak için daha az işi olduğu anlamına gelir.

Saat Yönünde (CW) ve Saat Yönünün Tersine (CCW) Motor Yönü
Bir quadcopter'ın 4 motoru olmalıdır. Dengeli bir quadcopter için pervane dönüşü quadcopter ana gövdesine doğru olmalıdır. Bunu başarmak için quadcopter motor kurulumuna ihtiyacınız var:
 • Sol Ön - Saat yönünde motor (CW).
 • Sağ Ön - Saat Yönünün Tersine Motor (CCW).
 • Sol Arka - Saat Yönünün Tersine Motor (CCW).
 • Sağ Arka - Saat yönünde motor (CW).
Not: Pervanelerin motorlara yerleştirilmesinin uygun olduğundan emin olun. Bir CCW motorlarına vb. Bir CCW pervanesi yerleştirmek istiyorsunuz.
Quadcopter Motor Markaları
DJI Company - Motorlar, ESC ve Pervaneler
DJI şu anda en büyük tüketici ve profesyonel çok rotorlu üreticisidir. Drone'ların % 70'ini pazara tedarik ediyorlar. Ayrıca Zenmuse gimbal ve kameraların mükemmel çeşitliliğini üretiyorlar.

Son yıllarda kendi dronları için en iyi quadcopter ve çok rotorlu motorlar üretiyorlar, aynı zamanda herkesin kendi İHA'sını oluşturmak için satın alabileceği ve kullanabileceği propulsion sistemleri üretiyorlar.

DJI'nin en yeni çok rotorlu motorları E5000 , E2000, Snail ve E305'tir.

Tüm en yeni motorları veya propulsion sistemleri quadcopter motoru, sahne donanımı, elektronik hız kontrol devreleri ve soğutma sistemini içerir. DJI E5000 motoru ve diğer motorlarının çoğu yağmura karşı korunacak şekilde kapatılmıştır.

T- Motor Company - Motorlar, ESC ve Pervaneler
Tiger Motor İHA'lar için gelişmiş propulsion sistemleri üretiyor. Motorlar, ESC'ler ve pervaneler konusunda uzmanlar. T-Motor, hava fotoğrafçılığı, endüstriyel, tarımsal ve ticari uygulamalar için yaygın olarak kullanılan en yüksek kalitede quadcopter motorları üretir.

32 motorlu T-Motor serisi aşağıdaki gibidir;
 • 4 U Güç motorları.
 • 4 U Verimli tip motorlar.
 • 4 P tipi motorlar.
 • 8 Navigasyon tipi motorlar.
 • 4 FPV tipi motor.
 • 4 Anti-yerçekimi motorları.
 • 4 Gimbal tipi motorlar.
T-Motor Elektronik Hız Kontrolörleri
T-Motor'un 17 tip ESC devresi aşağıdaki gibidir;
 • 4 Alfa Serisi ESC.
 • 4 Alev Serisi ESC.
 • 3 Hava Serisi ESC.
 • 4 FPV Serisi ESC.
 • 2 T Serisi ESC.
ESC devreleri gerçekten yüksek spek. T-Motor Alpha 40A LV ESC'deki özelliklere hızlı bir göz atalım .

Alpha 40A LV düşük gürültü, sıcaklık ve parazit ESC'dir ve yanıt vermek çok hızlıdır.

Alan Odaklı Kontrol (FOC) Teknolojisi - FOC prensibi, motorun manyetik alanını ve torkunu kontrol eden akım ve açının ayarlanmasıyla motor çıkışını kontrol etmektir.

T-Motor Alpha Serisi, aşağıdaki gibi motor için akıllı özellikler ve korumalar içerir;
 • Kısa devre koruması.
 • Aşırı akım koruması.
 • Gaz kelebeği kaybı koruması.
 • Motor kilitleme koruması.
 • Düşük voltaj koruması.
 • Anti korozyon.
 • Toza dayanıklı ve su geçirmez.
 • Nano kaplama.
 • Ultra hafif kabuk.
 • Verimli Soğutma.
T Motorlu Pervaneler
T-motor pervane aralığı boyutları çeşitli, Plast ve Karbon Fiber FPV, ultra hafif, cilalı, Katlanabilir kapsayan, geniş.

Quadcopter Motor İtme Hesaplayıcıları
Çevrimiçi bir dizi quadcopter motor itme hesaplayıcıları vardır. İşte en sık kullanılan 3 quadcopter itme ve kaldırma hesaplayıcıları;
 • eCalc Multicopter İtme Hesap Makinesi .
 • DriveCalc Quadcopter Asansör Hesap Makinesi .
 • GoBrushless İtme Hesaplama .
Quadcopter Pervane Tasarımı
Quadcopter pervaneleri, alttan üste kadar çok çeşitli malzemeler, boyutlar ve fiyatlar sunar. Genellikle, daha ucuz aksesuarlar daha az hassas bir şekilde üretilir ve titreşim yaratmaya daha yatkındır.

Bu, özellikle prop spektrumunun nispeten daha büyük ucu için geçerlidir ve farklılıklar daha küçük tekne için daha az algılanabilir hale gelir. En iyi hava fotoğrafları veya filmi üretmek amacıyla bir quadcopter uçuruyorsanız, en kaliteli pervanelere para harcamaya değer. Ayrıca, quadcopter pervanelerinizi her birkaç uçuşta kontrol etmek için kaliteli bir Prop Dengeleyici kullanın.

Quadcopter'inizi tasarlarken veya geliştirmek istiyorsanız pervaneleri seçerken aklınızda bulundurmanız gereken üç basit ölçüm vardır.

Uzunluk - Birincisi, genellikle inç cinsinden verilen uzunluktur (Çap). Bir pervanenin uzunluğu, pervanenin dönerken yaptığı diskin çapıdır
Motorlarınızın Kv değeri ne kadar yüksek olursa, aksesuarlarınızın o kadar küçük olması gerekir. Daha küçük aksesuarlar daha yüksek hızlara izin verir, ancak verimliliği azaltır. Daha büyük bir pervane kurulumunun (buna bağlı olarak düşük Kv motorlarla) sabit olarak uçması daha kolaydır. Aynı zamanda daha az akım kullanır ve daha fazla ağırlık kaldırır.

Motorlar ve aksesuarlar için doğru aralığı ölçmenin en iyi yolu, bir quadcopter oluşturuyorsanız üretici önerilerine başvurmaktır.

Prop Pitch - Bu ikinci ölçüm de çok önemlidir. Destek boyutları, DJI E2000  sevk sistemi olan 21 x 7,0 inç (533 x 178 mm) biçiminde belirtilmiştir . İlk sayı yukarıdaki gibi pervane uzunluğunu belirtir. İkincisi, bir pervanenin tek bir tam devrimle bir katıdan ileriye doğru çekileceği mesafe olarak tanımlanan aralıktır. Örneğin, 7,0 inç hatveli bu pervane, bir devrimde 7,0 inç ileri gider.


Delik - Sonuncusu, pervane merkezindeki deliğin boyutu olan delik ölçümü olarak bilinir. Bu, seçtiğiniz motorların miliyle eşleştirilmelidir. Bir pervanenin deliğini küçültmek için adaptörler mevcuttur. Alternatif olarak, T-Motor tarafından üretilenler gibi bazı destekler, vidaların destekleri doğrudan motor kafasına sabitlediği doğrudan bir montaj sistemi kullanır.


Kendinden Kilitleme - Günümüzde çoğu quadcopt Kendinden Kilitlemeli sahne kullanmaktadır. Bunlara “Kendinden kilitleme” diyorlar, çünkü bir quadcopter'da 2 motor saat yönünde dönüyor ve diğer 2 saat saat yönünün tersine dönüyor. Motor dönüş yönünün tersi olan pervane ipliklerini kullanarak, aksesuarlar otomatik olarak kilitlenir ve uçarken gevşemez.

Büyük veya Daha Küçük Quadcopter Pervaneleri
Pitch ne kadar büyük olursa, itme ve gerekli motor çıkışı o kadar yüksek olur. Tipik olarak, çoklu rotorlar, 3 ila 5 inç aralığında perdelere sahip aksesuarlar kullanır. Düşük perdeler daha verimlidir. Destek ne kadar büyükse (artan çap veya eğim veya her ikisi de), onu döndürmek için daha fazla enerji gerekir. Bununla birlikte, daha büyük pervane veya daha yüksek adım uzunluğu uçağınızın hızını artıracak, ancak daha fazla güç kullanacaktır.

Genel olarak konuşursak, daha küçük çaplı veya eğimli bir pervane daha hızlı dönebilir (daha yüksek RPM), çünkü motorun döndürmek için çok çalışması gerekmez, böylece daha az akım çeker. Daha düzgün çalışma eğilimindedirler ve çubuklara daha duyarlı hissederler. Daha az atalete bağlı olarak daha hızlı RPM değişimi, quadcopter'in dengesine yardımcı olur.


Saat yönünde (CW) ve Saat yönünün tersine (CCW) Pervaneler
Quadcopter, farklı tasarıma sahip saat yönünde ve saat yönünün tersine pervanelere sahip 4 pervane ile gelecek. Pervaneleri satın alırken veya görüntülerken, saat yönünde duran CW'yi ve saat yönünün tersine pervaneleri temsil eden CCW'yi okuyacaksınız.

Bu nedenle, eşleşen CCW ve CW pervanelerinin itme üretmesi ve birbirlerini uçuşta iptal eden karşılıklı sapma hareketine sahip olmaları gerekir. 

Aşağıdaki görüntü DJI Mavic Pro quadcopter desteklerinin CW ve CCW'sidir. Her ikisi de Mavic Pro ile birlikte gelen “8330F” ile işaretlenmiştir. Ancak, CW pervanesinde aslında “8330F CW” olarak işaretlenmiştir. Bu nedenle, CW veya CCW olup olmadığını öğrenmek için desteklerinize yakından bakmak iyidir.

[Resim: Quadcopter-CW-And-CCW-Propellers.jpg]


Quadcopter Pervane Malzemesi
Quadcopter pervane malzemesi genellikle plastik veya karbon fiberden üretilir. Bununla birlikte, model uçak sektöründe genel olarak gördüğünüz ahşap pervaneleri de satın alabilirsiniz.

En İyi Quadcopter Pervanesi Nasıl Seçilir

Burada en iyi pervaneyi seçmeye karar vermenize yardımcı olan müthiş bir video var. Gerçekten düşünecek çok şey var.


İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Drone'unuzu nasıl döndürürsünüz Mehmet 0 138 06-04-2022, Saat: 21:47
Son Yorum: Mehmet
  Bir daire içinde bir drone nasıl uçurulur Mehmet 0 124 06-04-2022, Saat: 21:46
Son Yorum: Mehmet
  Drone'nuzu kare bir desende nasıl kullanabilirsiniz? Mehmet 0 128 06-04-2022, Saat: 21:45
Son Yorum: Mehmet
  Havada nasıl gezinir ve dronunuzu nasıl indirirsiniz? Mehmet 0 118 06-04-2022, Saat: 21:42
Son Yorum: Mehmet
  Drone Nasıl Uçurulur (Uçuş Yeterliliği İçin Başlangıç Kılavuzu) Mehmet 0 251 06-04-2022, Saat: 21:25
Son Yorum: Mehmet

Hızlı Menü: